Urologie: Jak probíhá vyšetření a kdy pomůže?

Urolog je specialista, kterého by měl pravidelně navštěvovat každý dospělý muž. Ne každý tak ale činí. To je obrovská chyba, protože postupem času se u mužů projevují problémy s prostatou. Urolog ale řeší i další potíže, které se pojí s fungováním močového ústrojí, nehledě na pohlaví pacienta. Víte, kdy byste se k němu měli objednat? A kdy urologie pomůže?

Většina lidí se snaží lékařům vyhýbat. Jsou totiž naučení, že jakmile vstoupí do ordinace, lékař vždycky něco najde. I kdyby jim na první pohled nic zjevného nebylo. Tak proč to riskovat? Některá vyšetření navíc nejsou příjemná a způsobují bolest.

Pravdou ale je, že čas od času by se měl nechat důkladně zkontrolovat každý. Nikdy totiž nevíte, kdy vám prohlídka u lékaře zachrání život. (Vysoký krevní tlak, ale ani vysoký cholesterol nebolí.) 

Také se nevyplatí lékařům vyhýbat v případě, že máte nějaký zdravotní problém. I v sexuální oblasti. I když vám popis problému lékaři může připadat delikátní a trapný, pravdou je, že lékař vždycky ví, co s vámi má dělat. Existuje tedy poměrně vysoká pravděpodobnost, že se nebudete zbytečně trápit a svůj život prožijete kvalitně a naplno.

Uniprosta

Unikátní kombinace 8 účinných látek pro zdravou prostatu a močové cesty

To mě zajímá Uniprosta

Jelikož mnoho lidí netuší, čím přesně se zabývá urolog, dnes se podíváme na to, proč se k nějakému zapsat a co od jeho pravidelné návštěvy očekávat.

Co je to urologie?

Urolog je lékař, který je specialistou na močové ústrojí. V mnoha případech si dovede poradit i s problémy, které se týkají mužského reprodukčního zdraví. K urologovi se můžete objednat sami. Je ale častější, že vás k němu pošle lékař na základě zdravotní prohlídky.

V takové chvíli se vyplatí dostat od lékaře doporučení, na kterého urologa v okolí byste se měli obrátit. Není ale na škodu trochu prohledat internet a přečíst si před telefonátem recenze od ostatních pacientů.

urologie kdy pomůže

Jak probíhá urologická prohlídka?

Vyšetření na urologii je pro mnoho mužů strašákem. Ve skutečnosti se ale není čeho bát. Drtivá většina procedur nebolí. Dokonce nejsou ani invazivní.

V první řadě by s vámi měl urolog vést rozhovor, v jehož průběhu se vás zeptá na vaše zvyky (například, jak často máte styk nebo kolik toho přes den průměrně vypijete) a zjistí projevy vašich zdravotních/sexuálních problémů. (To, že má někdo erektilní dysfunkci je sice nepříjemné, ale není to konec světa.)

Součástí vyšetření u urologa bývá ultrazvuk, nebo jiné vyšetření zobrazovací metodou. Díky tomu získá lékař mnohem lepší představu o tom, co se děje uvnitř. Obvykle bývá součástí vyšetření na urologii i odběr vzorku moči, který projde detailním rozborem. (Lze zjistit přítomnost bílkoviny a krve v moči atd.)

urologie vyšetření

Pokud je to potřeba, urolog vás může objednat na cystoskopii. V průběhu tohoto zákroku se vám malou sondou podívá do močové trubice a do močového měchýře. Provedení tohoto vyšetření závisí na tom, jestli máte nějaké podezřelé zdravotní problémy. Někteří urologové dělají toto vyšetření rutinně po několika letech pravidelné péče. V tomto ohledu je vhodné se urologa zeptat, jak přesně to funguje v jeho konkrétním případě.

V neposlední řadě se dělá rychlá fyzická prohlídka prostaty přes konečník (ne, nebolí to) a je možné, že vám bude odebrán vzorek krve, ze kterého se dá zjistit stav vaší prostaty.

Při jakých problémech pomůže?

Muži mohou brát urologa jako svého důvěrného přítele. Dovede si totiž poradit s řadou otázek, které se týkají zdraví prostaty. Ačkoliv jde o součást reprodukčního systému (prostata produkuje tekutinu, která vyživuje spermie a zlepšuje jejich pohyblivost), nachází se pod močovým měchýřem a jejím středem prochází močová trubice. Dá se tedy říct, že obě tyto soustavy spolu velmi úzce souvisí.

Na urologa se můžete také obrátit, pokud se potýkáte s/se:

co je to urologie

Kromě pravidelné návštěvy urologa byste ale neměli zapomínat i na další segmenty zdravého životního stylu. V první řadě dbejte na dostatečný pitný režim. (Doporučuje se pít mezi 2,5 až 3 litry tekutin denně.)

Také můžete vyzkoušet dlouhodobé užívání doplňku stravy UNIPROSTA®, který obsahuje bylinky a vitamíny pro normální stav prostaty.

Uniprosta

Unikátní kombinace 8 účinných látek pro zdravou prostatu a močové cesty

Cena od 333 Kč za balení až na 2 měsíce.

VYZKOUŠET Uniprosta