Vyšetření prostaty: Jak probíhá a kdy na něj zajít

Prostata je žláza, která se nachází pod mužským močovým měchýřem. A proč že tam je? Především proto, aby vytvářela tekutinu, která je klíčová pro normální fungování spermií. Jenže, tělo stárne. A s tím jdou ruku v ruce všelijaké komplikace a problémy. Proto vás připravíme na preventivní vyšetření prostaty.

Muži si to často odmítají přiznat, ale po každých dalších narozeninách si začnou všímat různých zádrhelů a bolístek, které předtím neznali. Může to začít zcela nevinně. Třeba poklesem libida, nebo častějším nočním močením, které není tak plynulé, jako když jim bylo dvacet. 

Může se to ale odrazit i na bolestivé ejakulaci, nebo na erektilní dysfunkci, která mužům vezme (nejen řečnicky) všechen vítr z plachet. 

V dnešním článku vám proto povíme, co se s tím dá dělat a jak se připravit na vyšetření prostaty.

jak probíhá vyšetření prostaty

Jak probíhá vyšetření prostaty

První vyšetření prostaty je pro mnoho mužů učiněným strašákem. Co mi tam budou dělat? Nebude to bolet? A nebude to trapné? 

Unikátní kombinace 8 účinných látek pro zdravou prostatu a močové cesty

VYZKOUŠET UNIPROSTA®

Samozřejmě, všichni si umíme představit mnohem příjemnější činnosti, kterým bychom se chtěli místo návštěvy urologa věnovat. Na druhou stranu je potřeba být zodpovědný a některým problémům začít co nejdříve předcházet. Když se totiž neřeší, mají obvykle tendenci se zhoršovat. A to by mohl být problém. Abyste se nemuseli bát, rádi vám objasníme, co se bude dít.

Vyšetření ultrazvukem

Každý moderně vybavený urolog má v ordinaci ultrazvuk. Jde o přístroj, který po přiložení na požadovanou část těla dokáže spolehlivě zobrazit, co se děje uvnitř. Kromě toho, že je naprosto neinvazivní ani nebolí.

Mužů, kteří se setkají s ultrazvukem prostaty je spíš menšina. Lékař k němu obvykle přistupuje až ve chvíli, kdy má podezření na nějaký patogenní nález na prostatě. Během ultrazvuku se do konečníku vsune velmi tenká sonda, která doktorovi ukáže skutečný stav věcí. Někteří doktoři provádějí i ultrazvuk semenných váčků. Tento postup muže uchrání před zbytečným odběrem vzorku na biopsii.

vyšetření prostaty ultrazvukem
vyšetření prostaty z krve

Vyšetření z krve

Součástí standardního vyšetření prostaty může být i odběr a rozbor vzorku krve. Z něj se dá poznat, zda v krvi nemáte zvýšenou hladinu PSA proteinu. To by mohlo naznačovat, že máte zvětšenou prostatu, prostatitidu nebo rakovinu prostaty. (Jelikož každý z těchto stavů má jinou závažnost, vyšší hladinu PSA proteinu v krvi si hned nevysvětlujte špatně.)

Vyšetření pohmatem

Naprostým základem každé prohlídky je vyšetření pohmatem. Lékař si aplikuje na prst ruky v rukavici gel a ten vám opatrně vsune do konečníku, ze kterého je prostata velmi dobře přístupná. Už jen z toho dokáže odhadnout její velikost, nebo abnormality. Vyšetření není bolestivé a trvá jen velmi malou chvilku.

vyšetření prostaty pohmatem

Kdy na něj zajít

Oproti ženám, které chodí na pravidelné prohlídky ke svému ženskému lékaři, můžete jít k urologovi i ve chvíli, kdy žádné problémy s prostatou nemáte. Hlavně kvůli tomu, že jde o specialistu na močové cesty. Řeší problémy s močovými kameny, nebo třeba s infekcemi močového ústrojí. Obrátit se na něj můžete i v případě, že vás trápí neplodnost, inkontinence nebo prolaps močového měchýře

Záleží na věku?

Rozhodně je moudré, abyste se naučili chodit k urologovi ještě předtím než dosáhnete středního věku. (Kdy se problémy s prostatou obvykle objevují poprvé.) Také se k němu neváhejte objednat kdykoliv jindy, když budete řešit některý z výše uvedených problémů. Například trable s močovými cestami, nebo neplodnost, která je v dnešní době velkým strašákem.

kdy jít na vyšetření prostaty

Co může vyšetření prostaty odhalit 

Vyšetření prostaty může ukázat, že trpíte nezhoubně zvětšenou prostatou. Ta obvykle způsobuje problémy s přerušovaným močením a nepříjemné pocity, které vás nutí k potřebě častěji si odskočit. Urolog zvládne vyřešit i zánět prostaty, který může být chronický, nebo akutní. V neposlední řadě dokáže zachytit rakovinu prostaty, která se dá velmi dobře léčit.

Prevence na prvním místě

I když je pravidelná návštěva u urologa důležitá, není to všechno, co pro sebe a zdraví své prostaty můžete udělat. Klíčový je pravidelný pohyb a zdravá tělesná váha. Také zkontrolujte svůj jídelníček a odstraňte z něj drtivou většinu slaných, sladkých a mastných pochutin. Místo toho ho doplňte o kvalitní bílkoviny, ovoce a zeleninu. Na pomoc si ale můžete vzít i přírodní doplňky stravy s bylinkami na prostatu. Přesně taková je česká Uniprosta. Tak ji neváhejte vyzkoušet.

Unikátní kombinace 8 účinných látek pro zdravou prostatu a močové cesty

VYZKOUŠET UNIPROSTA®