Únik moči (Inkontinence): Zatočte s trapným omezením života

Samovolný únik moči rozhodně není ničím, čím by se kdokoliv z nás chlubil. V dospělé a civilizované společnosti je totiž neschopnost kontrolovat vyměšování silné tabu. A rozhodně je to tak správně, protože jde o věc, která patří do našeho soukromí. Na druhou stranu, tahle citlivost může být velkou překážkou pro všechny, kteří trpí inkontinencí. My vám ale poradíme, co a jak.

Příčiny úniku moči jsou různé. U všech ale platí, že jsou pro postiženého i jeho okolí maximálně trapné. Což může vést k tomu, že se raději stáhneme a přestaneme se účastnit aktivit, které nám dělávaly radost. Může jít třeba o sport, nebo o setkání s rodinou a přáteli, během kterých jsme se hodiny smáli starým, nebo zbrusu novým historkám. Protože, kdo ví? Uděláme jeden neopatrný pohyb, zakašleme, nebo kýchneme a stane se nám nepříjemnost, která se s námi potáhne až do konce života.

Mohlo by se zdát, že únik moči při kašli, nebo v průběhu nějaké jiné aktivity, se ve společnosti objevuje jenom velmi zřídka. Ve skutečnosti je to ale poměrně běžná věc, která se nevyhýbá mužům, ani ženám.

Jelikož stud vám v ničem nepomůže, poradíme vám, kdy je močová inkontinence normální, kdy naopak není a co se s ní dá dělat.

co je to inkontinence

Co je to inkontinence (únik moči)

Lehký únik moči někdy zaznamenal každý z nás. Nejčastěji ve chvíli, kdy jsme toho hodně vypili, nebo jsme neměli příležitost si okamžitě odběhnout. (Třeba při cestě vlakem, na přednášce nebo kvůli všetečným otázkám našeho šéfa, který nás od toho neustále zdržoval.) V takovém případě nejde o nic, čím by bylo třeba se jakkoli znepokojovat.

Uniprosta

Unikátní kombinace 8 účinných látek pro zdravou prostatu a močové cesty

To mě zajímá Uniprosta

Vrásky si dělejte až s opravdovým únikem moči, u kterého je znatelná pravidelnost. Ta by mohla naznačovat, že ztrácíme kontrolu nad ovládáním svého močového měchýře. Někdy jde jen o dočasný stav. Jindy naopak o permanentní problém, který je nutné řešit.

Proč dochází k úniku moči?

Není inkontinence jako inkontinence. Jelikož za ni může pokaždé něco jiného, rozdělujeme ji do několika podtypů.

Známe:

  • Stresovou inkontinenci
  • Urgentní inkontinenci
  • Reflexní inkontinenci
  • Paradoxní inkontinenci
  • Návalovou inkontinenci
  • Psychogenní inkontinenci

Jaký je ale mezi nimi rozdíl?

Stresová inkontinence vzniká v důsledku oslabení svalů pánevního dna, nebo jiné abnormality (hypermobilita hrdla močového měchýře, změna postavení močového měchýře, ztráta elasticity atd.). Inkontinence je pak způsobená tím, že je na močový měchýř vyvíjený nárazový tlak. Třeba během kašle, kýchání nebo smíchu. Urgentní inkontinenci často zažívají lidé, kteří mají hyperaktivní močový měchýř. V takovém případě mají nesnesitelné nutkání si odskočit. Prakticky z vteřiny na vteřinu.

příčiny inkontinence

Reflexní inkontinence souvisí s poruchami centrální nervové soustavy, kdy mozek vyhodnotí signál nezávisle na tom, co se patří. Je to obvyklé u lidí, kteří trpí demencí. K paradoxní inkontinenci dochází v důsledku přetékání močového měchýře. Návalová inkontinence je spojována s muži, kteří mají potíže s prostatou. Ta může zabraňovat úplnému vyprázdnění tekutin. Jak už název posledního typu napovídá, psychogenní inkontinence je do velké míry řízená naším strachem, nebo nervozitou. Nesmíme ale zapomínat ani na to, že na inkontinenci může mít vliv i zavedení cévky, která oslabí svěrač.

Únik moči u mužů

Spousta lidí se mylně domnívá, že močová inkontinence je výhradně doménou žen. Což je nepravdivý údaj. Ač k tomu mají kvůli rozdílné fyziologii v některých případech trochu větší předpoklady, neznamená to, že by se tento problém mužům zcela vyhýbal.

Za rozvojem inkontinence u mužů může být:

Z toho důvodu bychom mužům doporučili cviky na únik moči (Kegelovy cviky) a zdravější životosprávu. Ta by měla zahrnovat pravidelné návštěvy urologa a praktického lékaře.

únik moči u mužů
únik moči u žen

Únik moči u žen

Ženy zažívají únik moči v těhotenství. Především kvůli tomu, že mají v těle mnohem více vody. Také zažívají větší nápor na svalstvo pánevního dna. (Dítě na něj tlačí, nebo do něj kope. Velký zátěžový test je i porod, během kterého často dochází ke zraněním.) V pozdějším věku může jít o negativní dopady poklesu ženských hormonů. Stejně jako u mužů ale taktéž hraje roli chronický kašel, nebo obezita.

Únik moči při sportu

Během sportu je na naše tělo vyvíjený stres. Jak kvůli možným nárazům, tak kvůli změnám postoje a pohybu. Což může dost výrazně zvyšovat riziko stresové inkontinence, o které jsme vám už řekli něco výše.

únik moči při sportu
únik moči po operaci prostaty

Únik moči po operaci prostaty

Někteří muži se s inkontinencí setkávají po operaci prostaty. Je to dáno tím, že prostata má vliv na to, jak muž vyprazdňuje svůj močový měchýř. Pokud není přítomná, nebo v ní proběhl nějaký zásah, může to vést k prosakování moči, ke kterému by za normálních okolností nejspíš nedošlo. Rizikem operace může být v krajním případě i poškození nervů.

Léčba úniku moči

Jak už bylo řečeno, většina lékařů vám doporučí cvičení. Nezřídka se pacientům předepisují i léky na únik moči. Mezi standardní prostředky boje pak patří i používání speciálních inkontinenčních pomůcek, nebo inkontinenčních kalhotek. 

Co pomůže?

Někteří pacienti nemusí léčbu pociťovat jako dostatečnou. Což je důvod, kvůli kterému hledají další metody, které by jim mohly od jejich problémů alespoň trochu pomoci. Někteří se dokonce nezdráhají zkoušet bylinky na únik moči. Ty mohou být prospěšné při problémech s hyperaktivním močovým měchýřem, zvětšenou prostatou nebo při infekcích močového ústrojí. Důvěru lze vložit třeba do vrbovky malokvěté, saw palmetta, slivoně africké, kopřivy dvoudomé nebo brusinek.

bylinky na únik moči

Jelikož ne všechny látky působí na všechno, zkuste vícesložkové doplňky stravy, které jsou na přírodní bázi. Jedním z těch, na které se lze spolehnout je UNIPROSTA®. Když k tomu budete dodržovat zásady zdravého životního stylu, uvidíte, že už nepůjde o takový problém, jako dřív.

Uniprosta

Unikátní kombinace 8 účinných látek pro zdravou prostatu a močové cesty

Cena od 333 Kč za balení až na 2 měsíce.

VYZKOUŠET Uniprosta