Pálení při močení: Jaké jsou příčiny a řešení?

Pálení při močení není normální. Proto bychom mu měli věnovat veškerou svou pozornost. A to i v případě, že jste od nátury spíše stydliví. Kromě toho, že se vám brzy uleví naleznete příčiny bolesti při močení. A v budoucnu se jim třeba nějak vyhnete. Jak na to?

Během dne si několikrát odskočíme na malou. Jde o fyziologický proces, v průběhu kterého se z lidského těla odplavují již nepotřebné, nebo potenciálně nebezpečné látky. Jelikož je ale močové ústrojí poměrně namáhanou (a ke všemu spíše okrajovou) částí těla, čas od času se stane, že ho postihne infekce. Nebo jiný nepříjemný zdravotní stav, který může vyústit v hospitalizaci, nebo v další (vleklé) problémy.

Z toho důvodu byste neměli bolest a pálení při, nebo po močení ignorovat. Místo toho seberte veškerou svou odvahu a zamiřte na prohlídku k lékaři. Strach je ale špatný rádce. Proto vám zkusíme nastínit, co může za vašimi problémy stát. A jak se dají řešit.

co způsobuje pálení při močení příčiny

Co způsobuje pálení při močení?

Příčiny bolesti a pálení při močení bývají různé. Některé jsou typické pro obě pohlaví. S dalšími problémy se zase (i třeba kvůli rozdílné anatomii) potýká jen jedno z nich. Proto si níže představíme poměrně rozsáhlý přehled, co může tento stav značit, nebo znamenat.

Uniprosta

Unikátní kombinace 8 účinných látek pro zdravou prostatu a močové cesty

To mě zajímá Uniprosta

Řezavá bolest při močení

Řezavá bolest při močení může odkazovat na právě probíhající infekci močových cest. Pokud se neléčí, může způsobit zánět ledvin. Nebo chronický zánět prostaty u mužů. Z toho důvodu se nevyplatí tento zdánlivě neškodný problém podceňovat. 

Možná trochu úsměvným důvodem řezavé bolesti při močení může být i používání nevhodných hygienických přípravků, na které máte alergickou reakci. Z toho důvodu je vhodné udělat jejich revizi a případně je vyměnit.

řezavá bolest při močení
pálení při močení příčiny

Pálení při močení

I když si možná budete říkat, že to spolu vůbec nesouvisí, pálení při močení může znamenat, že jste nakažení pohlavně přenosnou chorobou, která se přenáší nechráněným pohlavním stykem. Může jít například o genitální bradavice, nebo o nákazu chlamydiemi. Proto by pro vás mělo být naprostou samozřejmostí pravidelné testování (sebe i protějšku). Na začátku nového vztahu, nebo u styku s neznámým člověkem, pak vždycky používejte kondom, nebo jiný druh bariérové ochrany.

Velmi nepříjemným jevem je i zánět močového měchýře. Zánět může dokonce postihnout i samotnou močovou trubici. Problematické je i zánětlivé onemocnění pánve. Nelze ale vyloučit ani obstrukci v močovém ústrojí.

Pálení po močení

Pálení se může objevit i po močení. Příčinou tohoto jevu mohou být močové kameny. Případně i močový písek, který se dostává močovou trubicí pryč z těla. Tyto předměty mohou mít různou velikost a nepravidelné okraje. Takže může docházet k podráždění. Pro svůj vlastní klid se ale nechte vyšetřit u odborníka.

U mužů může pálení po močení taktéž naznačovat, že by si měli nechat zkontrolovat zdraví svojí prostaty.

pálení po močení

Pálení při močení u mužů

Pálení při močení u mužů může mít široké spektrum příčin. Když ale odhlédneme od tradičních důvodů, mezi které patří infekce močových cest (které poměrně dlouhou dobu trápí především ženy), problematická je u mužů hlavně prostata.

Jde o žlázu, která je součástí mužského reprodukčního ústrojí. Svou pozicí pod močovým měchýřem ale zasahuje i do toho močového. (Prochází jí močová trubice. Takže má určitý vliv na kvalitu vyprazdňování.) Z toho důvodu by měli muži podstupovat pravidelné prohlídky u urologa, který se zdravím prostaty poměrně detailně zabývá. Díky tomu lze poměrně dobře podchytit její zhoršující se stav. Na něj může mít vliv třeba neléčená infekce močového ústrojí. 

Během prohlídky u urologa na vás čeká:

  • Bezbolestná fyzická prohlídka
  • Ultrazvuk
  • Krevní test 

Na základě těchto vyšetření se dá zachytit nezhoubně zvětšená prostata, zánět prostaty či dokonce rakovina prostaty. (U které, stejně jako u jiných druhů rakoviny, platí, že čím dřív se přijde na problém, tím dříve se začne léčit. A tím větší je šance, že tuto nepříjemnost zvládnete.)

pálení při močení u mužů

Pálení při močení u žen

Pálení při močení u žen může být relativně často způsobené nevhodnými hygienickými přípravky. (Co si budeme povídat. Ženy na sebe mnohdy více dbají a občas si tím škodí.) Nežádoucí je i zapaření pod dámskými hygienickými potřebami během periody.

Kvůli rozdílné anatomii ženy mnohem častěji trpí na infekce močových cest. Je to dáno hlavně tím, že mají kratší močovou trubici. Která je navíc v těsné blízkosti vaginálního a análního otvoru. Stačí tedy špatné utírání na toaletě, nošení nevhodného spodního prádla nebo absence močení po skončení styku a problém je na světě.

Co pomůže na pálení při močení?

Vzhledem k tomu, že příčin bolesti existuje nespočet, správnou diagnózu a způsob léčby může stanovit jen lékař, který vás má v péči. Zatímco na infekce močových cest, nebo na chronické záněty prostaty se běžně předepisují antibiotika, rakovina může vyžadovat operaci, chemoterapii nebo radioterapii. Také je nutné vyloučit vliv pohlavně přenosných chorob.

U močových kamenů může lékař doporučit, že je necháte vyjít z těla samovolně. Pokud jsou velké a je jasné, že z těla nevyjdou (navíc u nich hrozí, že mohou způsobit blokádu), mohou se odstranit jinou (invazivnější) metodou. Jak tedy vidíte, způsobů léčby existuje spousta.

pálení při močení u žen

Prevence

Nejlepší věc, kterou pro sebe můžete udělat je, že se budete věnovat prevenci. Ač vás sama o sobě nemůže ochránit před vším, s její pomocí můžete eliminovat zvýšené riziko vzniku některých potíží.

V první řadě se zaměřte na svůj jídelníček. V něm by mělo být dostatečné množství čerstvých potravin. Také nezanedbávejte ovoce a zeleninu, jejichž vyšší příjem by měl být v neprospěch polotovarů a dalších nezdravých potravin. (Některé obsahují látky, které přímo souvisejí se zvýšeným rizikem vzniku močových kamenů.)

Dále se hodí:

  • Mít dobrý pitný režim
  • Používat kondom při styku s neznámým, nebo neprověřeným protějškem
  • Používat nedráždivé hygienické pomůcky
  • Chodit na pravidelné preventivní prohlídky

Krokem navíc je dlouhodobé užívání bylinek a vitamínů, které jsou v přírodních doplňcích stravy. Speciální pozornost pak věnujte doplňku stravy Uniprosta, který nabízí vysokou kvalitu za přijatelnou cenu.

Uniprosta

Unikátní kombinace 8 účinných látek pro zdravou prostatu a močové cesty

Cena od 333 Kč za balení až na 2 měsíce.

VYZKOUŠET Uniprosta