Zánět močového měchýře u mužů: Příznaky a léčba

Infekce močových cest se poměrně běžně spojují se ženami, které mají kratší močovou trubici. Bakterie a další patogeny se tedy mnohem snáze dostanou dovnitř. Není to tak ale ve všech případech. Například zralí muži si musí dávat na močové cesty dobrý pozor ve zralém věku, protože právě v tomto čase je mohou zaskočit první komplikace. Jak zánět močového měchýře poznat? A jaké na něj existují dostupné způsoby léčby?

Močové cesty jsou pro fungování lidského organismu velmi důležité. Mezi jejich nejvýznamnější úkoly patří odplavování odpadních látek pryč z těla. Mezi jejich součásti patří močová trubice, močový měchýř, močovody a ledviny, které nepřetržitě filtrují krev.

Infekce močových cest celkem často začínají v nejspodnějších patrech. Patogeny se mohou dostat do močového ústrojí skrze močovou trubici, která je dovede až do močového měchýře. Jenže, tam se infekce nemusí zastavit a může putovat až do ledvin, které může následně postihnout nebezpečný zánět.

Jelikož zánět močového měchýře u mužů může mít nenápadné příznaky, podíváme se, při jakých symptomech byste měli zbystřit svoji pozornost.

Co znamená zánět močového měchýře?

Močový měchýř je ve své podstatě vak, ve kterém se ukládá odpadní tekutina, která se do něj dostane z ledvin. Jakmile se močový měchýř naplní, mozek dostane signál, který nás donutí jít vykonat malou potřebu. Takto to pak funguje stále dokola.

Uniprosta

Unikátní kombinace 8 účinných látek pro zdravou prostatu a močové cesty

To mě zajímá Uniprosta

Močový měchýř se nachází nad močovou trubicí, která je (ve své podstatě) odpadní rourou, která ústí ven. A skrze tuto část těla se může dovnitř snadno dostat infekce. Jak už navíc bylo uvedeno výše, infekce se může posouvat směrem nahoru, takže jakmile překoná močovou trubici, může se rozjet i v močovém měchýři, kde následně vznikne nepříjemný zánět.

co znamená zánět močového měchýře

Jak poznat zánět močového měchýře – příznaky

Zánět močového měchýře může mít nenápadné, ale i poměrně výrazné příznaky. Hodně záleží na tom, jak je infekce těžká.

Všimnout si můžete například:

Většinu těchto příznaků budete znát z klasických zánětů močových cest, takže pro vás nejspíš nebudou představovat žádnou velkou novinku.

Jak dlouho trvá?

Délka trvání zánětu močového měchýře u mužů je velmi individuální. Kromě toho, že to závisí na tom, co zánět způsobilo, také se to odvíjí od toho, za jak dlouho začnete tento problém řešit a jaký se zvolí způsob léčby. Obvykle se ale uvádí, že běžná doba léčby je zhruba 1 týden.

jak dlouho trvá zánět močového měchýře

Příčiny a jak tomu předejít

Možná se ptáte, jak je možné, že jste v dřívějších dobách problémy se zánětem močových cest neměli a nyní se s ním potýkáte mnohem častěji. Má to nějaké vysvětlení?

Mezi rizikové faktory pro častější vznik infekcí močových cest patří například:

Nezhoubně zvětšená prostata je problémem, se kterým bojuje velké množství zralých mužů. Její nový růst začíná kolem 25 let a může pokračovat až do stáří. Odborníci si zatím nejsou jistí tím, proč k tomuto jevu dochází, víme však to, že právě to s největší pravděpodobností může za pozdější potíže s nezhoubně zvětšenou prostatou.

Vzhledem k tomu, že se prostata nachází těsně pod mužským močovým měchýřem a v jednom místě obklopuje močovou trubici, nemusí dlouhodobě docházet ke k úplnému vyprázdnění tekutiny. Zbytky staré moči pak mohou taktéž v močovém ústrojí způsobovat neplechu.

zánět močového měchýře léčba

Léčba, babské rady a rychlá pomoc

Tradičně se na infekce močových cest předepisují antibiotika. Vzhledem ke vzrůstající antibiotické rezistenci vám ale může lékař nejprve doporučit jiný způsob péče, kterým je možné dostat infekci pod kontrolu.

Jedním z nich je zvýšení pitného režimu. Kromě vody a polévek jsou vhodné i nejrůznější bylinné a klasické čaje. Díky tomu se zvyšuje pravděpodobnost, že dojde k rychlejšímu vyplavení patogenů z těla. Také se doporučuje dodržovat tělesný klid, dbát na důslednější intimní hygienu, nezadržovat moč a užívat přípravky s vitamínem C a klikvou velkoplodou.

Péče o prostatu a močové cesty

V neposlední řadě byste neměli ignorovat stav své prostaty, která vám může způsobovat potíže s přerušovaným močením, slabým proudem moči, častějším a nočním močením a podobně. V některých případech se kvůli ní může dokonce zvyšovat riziko vzniku močové inkontinence.

péče o prostatu a močové cesty

Kromě pravidelných návštěv u urologa vsaďte na dlouhodobé užívání přírodních doplňků stravy na prostatu a na močové cesty, které obsahují antioxidanty a bylinky. Ve složení těch kvalitních objevíte kromě kopřivy dvoudomé i zinek, lykopen, saw palmetto, slivoň africkou a mnoho dalších složek, které vaší prostatě a močovým cestám nabídnou komplexní péči.

Uniprosta

Unikátní kombinace 8 účinných látek pro zdravou prostatu a močové cesty

Cena od 333 Kč za balení až na 2 měsíce.

VYZKOUŠET Uniprosta