Co je benigní hyperplazie prostaty: Symptomy a způsoby léčby

Když se řekne benigní hyperplazie prostaty, zní to děsivě. Ještě hůř zní termín hypertrofie prostaty. Ve skutečnosti jde ale o běžný problém, který muže neohrožuje na životě. Oba termíny totiž znamenají nezhoubně zvětšenou prostatu. Dá se nějak dostat pod kontrolu?

Mužské intimní zdraví se ve společnosti moc nediskutuje. Kromě toho, že to může být trapné, to může znamenat projev slabosti. Proč totiž chodit k lékaři, když vám vůbec nic není, že? Akorát budete v očích ostatních za simulanta.

Opak je však pravdou. Pravidelná prevence u lékaře (v případě mužů u urologa) je velmi důležitá. S urologem můžete řešit jak zdraví vašeho reprodukčního ústrojí, tak otázky vaší plodnosti. (Urolog se mnohdy specializuje na testování kvality spermií, když s partnerkou nemůžete počít atd.) 

V průběhu celého života by muži měli bedlivě dbát na zdraví své prostaty, kterou může postihnout široké spektrum zdravotních problémů a nemocí. Nejhorší z nich je rakovina prostaty, která je při včasném záchytu dobře léčitelná. Neléčené infekce močových cest, pohlavně přenosné choroby a další patálie podobného charakteru, vám zase mohou způsobit zánět prostaty, který může mít chronický charakter. Hodně potrápit vás ale dovede i nezhoubně zvětšená prostata.

Uniprosta

Unikátní kombinace 8 účinných látek pro zdravou prostatu a močové cesty

To mě zajímá Uniprosta

Jak ji poznáte? A jakými způsoby se můžete začít léčit?

Co je to hyperplazie prostaty?

Benigní hyperplazie prostaty znamená, že se muži zvětší prostata. Toto zvětšení ale nemá kořeny v rakovinotvorném bujení, takže vás přímo neohrožuje na životě. Důvody, proč ke zvětšení dochází, nejsou do dnešních dní známé. Roli by ale mohlo mít přirozené stárnutí organismu. Vzhledem k tomu, že se prostata nachází pod mužským močovým měchýřem a tomu, že jejím středem prochází močová trubice, při jejím zvětšení dochází ke zúžení tohoto místa a tím pádem to vyvolává potíže s močením.

co je to benigní hyperlazie prostaty projevy

Kdy se projevuje a koho postihuje?

Problémy s nezhoubně zvětšenou prostatou mívají muži v pokročilém věku. Zároveň ale platí, že ne každý starší muž musí problémy s prostatou v průběhu života mít.

Zvýšené riziko podstupují muži, kteří mají nezhoubně zvětšenou prostatu v rodinné historii. Vliv na ni může mít i obezita, onemocnění kardiovaskulárního systému, cukrovka 2. typu a erektilní dysfunkce. Na pozoru by se však měli mít i muži, kteří se nevěnují žádné fyzické aktivitě.

Symptomy BHP

Všichni vědí, že mezi příznaky nezhoubně zvětšené prostaty patří časté močení a noční močení. Ve skutečnosti to ale nejsou všechny její symptomy.

Mezi další příznaky nezhoubně zvětšené prostaty patří:

Jelikož některé z těchto příznaků mohou značit infekci močových cest, zánět prostaty či dokonce rakovinu prostaty, je extrémně důležité nespoléhat se na sebediagnostiku, ale jít na důkladnou prohlídku k vašemu ošetřujícímu lékaři. 

léčba hyperlazie prostaty postup

Způsoby léčby

To, jakým způsobem vás bude lékař léčit, záleží na tom, jak velké problémy se svou prostatou máte. Běžně se předepisují léky. V současné době je dostupná i málo invazivní operace prostaty

Také se můžete s lékařem pobavit o dlouhodobém užívání doplňků stravy na prostatu, které obsahují bylinky. Ty mají obvykle ve složení saw palmetto, slivoň africkou, kopřivu dvoudomou, lykopen (který pochází z rajčat) a další ingredience, včetně vitamínů. U toho se hodí zlepšit i svou životosprávu, která zahrnuje redukci hmotnosti a častější pohybovou aktivitu, zdravý jídelníček a nikotinovou a alkoholovou abstinenci.

Mezi doplňky stravy pro muže, které jsou vhodné pro dlouhodobé užívání, patří doplněk stravy UNIPROSTA®.

Uniprosta

Unikátní kombinace 8 účinných látek pro zdravou prostatu a močové cesty

Cena od 333 Kč za balení až na 2 měsíce.

VYZKOUŠET Uniprosta