Časté močení – skoncujte s ním jednou provždy

Vzhledem k tomu, kolik tekutin během dne přijmeme je jisté, že se jich musíme čas od času zbavit. Čehož lze docílit jenom během močení. Někdy si však na toaletu odskakujeme častěji než by bylo zdrávo. V takovém případě hovoříme o problému s častým močením. Pokud jde i o váš problém, povíme vám, co se s ním dá dělat.

Nucení na časté močení hrozí nejen neodhaleným zdravotním problémem, ale i komplikacemi v osobním a v pracovním životě. Například, když v noci neustále vstáváte, čímž druhého budíte. Kromě toho, že je to pro druhého nepohodlné se oba málo vyspíte, což se odrazí na vaší menší bdělosti a koncentraci v práci. 

Z toho důvodu je třeba tento jev začít nějak řešit. Nehledě na to, zda jde o časté močení u dětí (u kterých mnohdy stačí jen upravit jejich pitný režim), nebo o noční močení způsobené problémovou prostatou.

Abyste se nemuseli bát, co na vás kvůli tomu čeká, provedeme vás celým procesem krok za krokem.

časté močení příčiny

Příčiny častého močení

Důvody častého močení u mužů a žen jsou v zásadě stejné, ale v určitém bodě dochází k jejich pozvolnému rozvětvení. To je dáno trochu jiným fungováním jejich těl. 

Uniprosta

Unikátní kombinace 8 účinných látek pro zdravou prostatu a močové cesty

To mě zajímá Uniprosta

Co se týče společných příčin častého nucení močit, najdeme mezi nimi:

 • Nadměrné popíjení nápojů
 • Holdování močopudným nápojům (káva, alkohol…)
 • Užívání diuretik, nebo jiných léků
 • Infekce močového ústrojí
 • Nervozitu
 • Močové kameny
 • Pohlavně přenosné choroby
 • Mrtvici, nebo nemoci, které ovlivňují centrální nervový systém
příčiny častého močení

Jak můžete vidět, při prvních potížích není potřeba hned malovat čerta na zeď a vidět za vším to nejhorší. Na druhou stranu, jde o jev, který je nutné dostatečně prozkoumat, protože by mohl odkazovat na nějaký závažnější stav, který se musí neprodleně řešit. Z toho důvodu je vhodné absolvovat prohlídku u vašeho ošetřujícího lékaře.

Časté močení u žen

Časté močení máme spojené (alespoň do doby, kdy muži dovrší středního věku) především s ženami. A je to celkem logické. Jejich těla procházejí během produktivního života celou řadou změn. Také jsou kvůli své odlišné tělesné stavbě náchylnější k některým zdravotním komplikacím, které muže dlouho netrápí.

Naprosto normálním jevem je časté močení v těhotenství. Nejen kvůli změnám hladin hormonů, ale i kvůli rostoucímu plodu, které tlačí na močový měchýř. (Hodně žen trpí častým močením i těsně před menstruací, kdy tělo zadržuje vodu.) Na vině jsou ale i infekce močového ústrojí, hyperaktivní močový měchýř nebo oslabené pánevní dno.

časté močení u žen
časté močení u mužů

Časté močení u mužů

Časté močení u mužů se většinou posouvá až do staršího věku, ve kterém je obvykle začnou trápit potíže s prostatou. Hodně z nich čelí nezhoubně zvětšené prostatě, která utlačuje močovou trubici, čímž znemožňuje normální průtok moči. (Kvůli zbytkům staré moči v močovém měchýři mohou navíc narůstat problémy s infekcemi močových cest, které byly dříve jen doménou žen.) V horších případech jde o zánět prostaty, nebo o rakovinu prostaty. Jelikož se symptomy těchto potíží navzájem prolínají, včas se objednejte na prohlídku k urologovi.

Časté noční močení

Pokud jste si mysleli, že je to s ohledem na časté močení všechno, tak se pěkně pletete. Ještě jsme si nic neřekli o častém nočním močení, na které jsme naráželi v úvodu.

Tento stav může být způsoben:

 • Léky
 • Zvětšenou prostatou
 • Těhotenstvím
 • Nadměrným přísunem tekutin před spaním
 • Cukrovkou
 • Otoky 
 • Hyperaktivním močovým měchýřem
 • Roztroušenou sklerózou, nebo jiným onemocněním CNS
 • Nádorem
 • Infekcí močového ústrojí

Důvod, proč byste měli tomuto problému věnovat pozornost je ten, že v noci tělo produkuje méně moči, která je zároveň koncentrovanější. Proto je nutné situaci dlouhodobě monitorovat. (Někdy může jít jen o souhru několika faktorů, kvůli kterým jde jen o přechodnou fázi.)

časté noční močení

Způsoby léčby

Způsoby léčby častého močení závisí na tom, čím byl tento problém způsoben. Z toho důvodu je rozhodně moudřejší nezkoušet samoléčbu, ale objednat se k lékaři, který zhodnotí, zda je s vámi všechno v pořádku. (Nemáte cukrovku, nádor, infekci močových cest…)

V případě, že jde o těhotenství, lékař vám pravděpodobně neporadí nic jiného než tento stav přečkat. Mužům se zvětšenou prostatou zase poradí změnu životosprávy a užívání volně prodejných doplňků stravy s bylinkami, nebo léků. U nemocí zase vytvoří harmonogram léčby, po které by měly potíže s častým močením pozvolna ustoupit.

časté močení léčba

Jak skoncovat s častým močením?

Někdy k pozitivní změně stačí několik dobře uvážených změn. V první řadě udělejte inspekci toho, kolik toho vypijete před spaním a jaký má daný nápoj charakter. Pokud máte potíže s nočním močením, přestaňte pít několik hodin před uložením se ke spánku. Naprosto určitě se vyhněte kávě, nebo alkoholu. Velmi dobrým pomocníkem jsou i Kegelovy cviky, které posílí svaly pánevního dna.

V případě, že jste zdraví a váš problém i přesto přetrvává, měli byste vyzkoušet užívání přírodních doplňků stravy na prostatu a močové cesty.

V jejich složení by neměly chybět tyto látky:

Kombinace těchto látek působí dobře zejména na problémy s prostatou, které často způsobují časté močení. Dále můžete vyzkoušet i brusinky nebo kotvičník zemní. Pokud problémy i přesto přetrvávají, můžete zvážit návštěvu urologa.

Uniprosta

Unikátní kombinace 8 účinných látek pro zdravou prostatu a močové cesty

Cena od 333 Kč za balení až na 2 měsíce.

VYZKOUŠET Uniprosta