Cystoskopie u mužů: Jak probíhá a co může odhalit?

Jak jistě víte, v průběhu života byste měli pravidelně docházet k urologovi, který je specialistou nejen na močové ústrojí, ale i na mužské reprodukční zdraví. V průběhu návštěvy vám však může kromě rutinních prohlídek doporučit i cystoskopii. Co to přesně je? Na co je to dobré? A jak přesně to probíhá?

Muži by měli dbát o zdraví svých močových cest a o reprodukční zdraví stejně, jako to dělají ženy. Mnozí se však zdráhají k urologovi čas od času zajít, protože netuší, co konkrétního jim může dělat. Případně nevidí v některých druzích vyšetření smysl, proto se jim raději vyhýbají obloukem.

Někdy však mohou být tato vyšetření skutečně nutná. Mohou totiž snadno odhalit vážné problémy již v počátcích, kdy může být jejich léčba nejvíce účinná.

Na co se tedy během cystoskopie připravit?

Co je to cystoskopie?

Cystoskopie je název vyšetření, v jehož průběhu lékař zavede do vašeho močového ústrojí malou kameru, díky které získá příležitost vidět, co přesně se děje uvnitř. I když zobrazovacích metod existuje víc (například ultrazvuk), cystoskopie lékaři umožňuje vidět močové cesty tak, jak jsou, a to navíc v reálném čase. Spolu s cystoskopem se navíc může do močového ústrojí dostat i potřebné náčiní, které může být nezbytné například pro odběr vzorku.

Uniprosta

Unikátní kombinace 8 účinných látek pro zdravou prostatu a močové cesty

To mě zajímá Uniprosta
co je cystoskopie u mužů

Jak probíhá vyšetření u mužů?

Cystoskopie u mužů probíhá stejně, jako u žen. Ovšem, vzhledem k tomu, že mužská močová trubice je delší než ta ženská, výkon může trvat trochu delší dobu.

V překladu to znamená, že jakmile přijdete k lékaři, nachystá vás na vyšetření, v jehož průběhu vám zavede do močové trubice cystoskop, který bude dle potřeby posouvat až do močového měchýře. V průběhu cystoskopie se většinou nepoužívá žádný typ uspání, takže zůstanete během vyšetření při vědomí. U některých typů cystoskopie však může být použita lokální anestezie od pasu dolů.

V průběhu vyšetření může lékař naplnit tekutinou močový měchýř, takže lépe uvidí, co se děje uvnitř. Celý tento zákrok obvykle trvá jen několik minut.

Co se týče přípravy:

  • Nejde o operaci, takže obvykle můžete před cystoskopií jíst a pít tak, jako normálně (pokud vám lékař neřekne, že to u vás bude z nějakého důvodu jinak)
  • V průběhu přípravy u lékaře můžete být požádáni o svléknutí se a o obléknutí speciálního oblečení
  • Zdravotnický personál vám před výkonem očistí oblast genitálu

V některých případech může také lékař požadovat, abyste poskytli vzorek moči na rozbor.

cystoskopie bolestivost problémy

Bolestivost cystoskopie

V průběhu cystoskopie lékař obvykle používá speciální znecitlivující přípravky, díky kterým se může dostat s cystoskopem bezbolestně až do močového měchýře. V případě náročnějšího zákroku pak může volit buď celkovou, nebo lokální anestezii, v jejímž průběhu budete necitliví od pasu dolů.

Jaké problémy může odhalit?

Cystoskopie se používá v průběhu diagnostiky širokého spektra potíží.

Může být doporučena kvůli:

Cystoskopie je zároveň sama o sobě považována za velmi bezpečnou metodu, která obvykle nemívá žádné dozvuky. Může ale zvýšit riziko vzniku infekce močových cest.

V krajních případech může výjimečně způsobit přechodné krvácení a otok močové trubice, kvůli kterému může být obtížné se krátce po zákroku vymočit. V případě, že by problém s vyprázdněním močového měchýře trval delší dobu, může jít o důvod pro zavedení cévky.

cystoskopie bylinky na prostatu

Jak na péči o močové cesty a prostatu?

Pravidelné docházení za urologem by měl být pro muže naprostý základ. Tím spíš, že je ve zralém věku často sužují potíže s prostatou, které mohou významně snižovat životní komfort.

Také vyzkoušejte dlouhodobé užívání přírodních doplňků stravy na podporu normálního stavu prostaty a močových cest, které obsahují bylinky a další látky, které vašemu močovému ústrojí nabídnout komplexní péči.

V dobrém doplňku stravy obvykle objevíte:

Určitě také ničemu neuškodí, když se naučíte dávat větší pozor na svůj pitný režim, ve kterém by nemělo být příliš kávy a alkoholu. Naopak se snažte pít co nejvíc čerstvé pitné vody, které by mělo být alespoň 2,5 až 3 litry. Zároveň ale toto množství nepijte v krátkém časovém horizontu, protože se vám bude chtít na malou. Raději volte častější upíjení po menších doušcích.

Uniprosta

Unikátní kombinace 8 účinných látek pro zdravou prostatu a močové cesty

Cena od 333 Kč za balení až na 2 měsíce.

VYZKOUŠET Uniprosta