Barva moči: Jaké může odhalit problémy?

Když se něčeho napijeme, můžeme počítat s tím, že za nějakou dobu se nám bude chtít na malou. Po vykonání potřeby se vrátíme ke své původní činnosti a o nic dalšího se nestaráme. Barva moči ale může něco vypovídat o životosprávě a o zdravotním stavu. Proto se podíváme na to, jaké barvy moči existují a kdy zajít na prohlídku k lékaři.

Moč je tekutina, která obsahuje odpadní látky. Vzniká tak, že ledviny filtrují krev a když něco vyhodnotí jako nepotřebné, putuje to do močového měchýře. Jakmile se naplní, mozek dostane signál, že je potřeba se vymočit. Pokud ho ignorujeme, způsobuje to pocity nepohodlí, nečekané nehody, močovou inkontinenci a v opravdu extrémních případech prasknutí močového měchýře.

Málokdo ale zjišťuje, jakou má jeho moč barvu. Pokud se navíc objeví nějaké abnormality, ne každý se o nich rozhodne mluvit. Přeci jen, co se týče vyměšovacích funkcí, ty jsou na veřejnosti stále ještě tabu. 

O změnách byste ale měli vždycky mluvit se svým lékařem, který dokáže posoudit, jestli nemáte nějaký vážný zdravotní problém. Na co si tedy dávat pozor?

Uniprosta

Unikátní kombinace 8 účinných látek pro zdravou prostatu a močové cesty

To mě zajímá Uniprosta

Jaká je normální barva moči?

Za normální barvu moči se považuje cokoliv mezi světle žlutou a jantarovou. Tyto odstíny naznačují, že je vaše tělo optimálně zásobeno vodou. Žlutá barva navíc vzniká tím, jak tělo rozkládá hemoglobin.
 
Znepokojovat vás úplně nemusí ani žlutá moč, jejíž odstín je až neonový. V takovém případě bývá na vině zvýšený příjem vitamínů skupiny B.

barva moči příčiny příznaky

Co o nás prozradí barva moči

Bezbarvá moč

Někteří lidé považují bezbarvou moč za naprostý ideál, kterého se snaží dosáhnout všemi dostupnými prostředky. Pravdou ale je, že bezbarvá moč není projevem zdraví. Znamená to, že máte příliš velký příjem tekutin a měli byste zvolnit.

Nejen kvůli tomu, že tímto chováním nadměrně zatěžujete ledviny. Další riziko představuje nerovnováha elektrolytů v těle. Co se týče zdravotních problémů, bezbarvá moč může také poukazovat na problémy s játry (cirhóza, virová hepatitida…). Pokud tedy víte, že máte normální příjem tekutin, jde o důvod, proč navštívit lékaře.

bezbarvá moč
červená moč

Červená moč

Červená moč nemusí být jen tmavá. (Ačkoliv i taková existuje.) Může být i narůžovělá. V takovém případě tkví problém nejčastěji v tom, že máte v moči libovolné množství krve, která v ní nemá obvykle co dělat.

Důvody červené a růžové moči mohou být různě vážné. Stopa krve se může objevit při problémech se zvětšenou prostatou. Problematické jsou i močové kameny, které svými ostrými hranami způsobují při průchodu močovým traktem krvácení. Úplně vyloučit ale nelze ani rakovinu. Z toho důvodu je nejlepším řešením návštěva urologa. Pokud na nic nepřijde, spojte se s nefrologem, který je specialistou na ledviny. 

Někteří lidé mohou mít slabé krvácení do moči i z fyziologických důvodů, takže se nemusíte hned obávat toho, že jde o něco zlého. (Vždycky je ale lepší to zkontrolovat a mít jistotu.) 

Abychom vás ale jenom neděsili, v krátkodobém horizontu mohou červenou a růžovou barvu moči způsobit i některé potraviny. Mezi podezřelé patří řepa, rebarbora a borůvky.

Oranžová moč

Pokud na toaletě zaznamenáte oranžovou moč, může to poukazovat na problémy s dehydratací. Pokud si všimnete, že máte oranžovou moč a světlou barvu stolice, může to naopak poukazovat na problémy se žlučníkem a játry. Oranžová moč může být jedním z příznaků žloutenky.

oranžová moč
hnědá moč

Hnědá moč

I tmavě hnědá moč je obvykle příznakem dehydratace. V některých případech ale může jít i o vedlejší účinek některých léků, které berete. (Což vám ale dokáže nejlépe říct lékař.) 

Za hnědou močí ale mohou být opět některé potraviny, které si dáte v trochu větším množství. Viníkem je opět rebarbora. Dále můžeme jmenovat aloe a fazole fava. Lékař vás také může prohlédnout kvůli podezření, že máte problém s fungováním jater.

Modrá a zelená moč

Zelená a modrá barva moči je ve společnosti spíše neobvyklá. Jelikož jde o nepřirozené barvy, většinou jsou na vině potravinářská barviva. Dále může jít o vedlejší projev vyšetření močového ústrojí. Zvlášť, pokud vám lékaři podali kontrastní látku. I v takovém případě je tento jev považován za normální.

Pokud bychom hovořili o přirozených důvodech modré a zelené moči, v krajním případě může jít o bakteriální infekci. Ta je ale spíše vzácností, takže většinou jde o to, že jste snědli nebo vypili něco, co obsahuje příslušné barvivo.

modrá zelená moč

Kdy navštívit lékaře?

Lékaře byste měli navštívit ve chvíli, kdy zpozorujete zakalenou a zapáchající moč. V takové chvíli pravděpodobně procházíte infekcí močového ústrojí, kterou je nutné léčit. I ve vašem vlastním zájmu, protože neléčená infekce močových cest může vést k zánětu ledvin, nebo k zánětu prostaty.

Dalším důvodem k návštěvě lékaře je situace, kdy postřehnete krev v moči. Je jedno, v jakém množství. K lékaři se musíte okamžitě objednat když je “jenom” růžová, stejně jako když je temně rudá. Jelikož může jít o život ohrožující stav, na nic nečekejte a zavolejte lékaře hned, jak za sebou zavřete dveře od toalety.

Dále navštivte lékaře, pokud zaznamenáte:

Speciální pozornost věnujte i dalším příznakům, které mohou poukazovat na zánět ledvin.

barva moči léčba problémy

Všímejte si hlavně:

  • Nevolnosti a zvracení
  • Hnisu v moči
  • Krve v moči
  • Vysoké horečky
  • Zimnice
  • Zmatenosti
  • Vyrážky
  • Bolesti zad, podbřišku, boků…
  • Zrychleného dechu a tepu

Pokud při těchto vážných potížích nevyhledáte lékaře, může dojít k sepsi, která vás může ohrozit na životě. Opravdu to tedy neponechávejte náhodě.

Co je tedy základem zdravého močového ústrojí? Především optimálně nastavený pitný režim a pravidelné docházení na prohlídky k urologovi a případně i k nefrologovi. Také můžete vyzkoušet dlouhodobé užívání přírodních doplňků stravy na prostatu.

Ty by měly obsahovat tyto bylinky:

Dále v jejich obsahu hledejte lykopen, zinek a selen. Kombinace těchto účinných látek a bylinek působí nejlépe na nezhoubně zvětšenou prostatu, která způsobuje častější nutkání močit, slabý proud moči, časté noční močení a mnoho dalších (zdánlivě malých) nepříjemností, které ale mohou významně ovlivnit vaši vnitřní pohodu.

Uniprosta

Unikátní kombinace 8 účinných látek pro zdravou prostatu a močové cesty

Cena od 333 Kč za balení až na 2 měsíce.

VYZKOUŠET Uniprosta