Nykturie (časté noční močení): Jak se toho zbavit?

Možná jste nikdy neřešili, kolikrát jdete v noci na záchod. Co když vám ale povíme, že může jít o projev nějakého zdravotního problému? Poměrně častá je například nykturie u mužů, kterou může způsobovat problém s nezhoubně zvětšenou prostatou. Dá se proti tomu nějak bránit?

Noční močení si nemusíme spojovat jen s infekcemi močových cest a s těhotenstvím. V pokročilém věku se na toaletu pod rouškou noci ve větší míře trousí i muži, kteří mnohdy trpí na nezhoubně zvětšenou prostatu. Mezi její další projevy obvykle patří i přerušovaný a slabý proud moči, močová inkontinence, náhlé nucení jít na toaletu a mnoho dalších věcí, které mohou způsobovat každodenní únavu a sníženou kvalitu života.

Co je to nykturie?

Nykturie je zdravotní problém, který se spojuje s nočním vstáváním, které souvisí s nutností jít močit. Nebývá uvedeno, kolikrát za noc byste se měli kvůli nykturii probudit, obvykle totiž stačí, když musíte vstát alespoň jednou. Zajímavostí je, že za samostatnou klinickou jednotku začala být nykturie považována až v 90. letech. Dříve ji odborníci vnímali jako jeden z příznaků jiných problémů, které souvisí se stavem močových cest. Tento problém se objevuje především u starších lidí a je poměrně častý.

časté noční močení problém

Kdy už je noční močení problém?

Rozhodně se nemusíte ničeho bát v případě, že si v noci odskočíte pouze jednou za čas. (Například jednou za půl roku.) Tento jev může souviset s předchozí konzumací alkoholu nebo většího množství jiných nápojů ve večerních hodinách. Krátkodobě také může jít o projev infekcí močových cest, které jsou v populaci taktéž celkem běžné. Naprosto normální je i to, že když se v průběhu noci probudíte a jdete se vymočit pro případ, aby se vám pak během spaní náhodou nechtělo.

Uniprosta

Unikátní kombinace 8 účinných látek pro zdravou prostatu a močové cesty

To mě zajímá Uniprosta

Zbystřit byste však měli v případě, že na toaletu musíte odbíhat během noci několikrát do týdne, případně každou noc. Varováním může být i několikanásobné buzení během jedné noci.

Nejčastější příčiny

Jednou z příčin může být noční polyurie. To znamená, že tělo i během spánku produkuje zvýšené množství moči. (Za normálních okolností se během noci produkuje moči méně, zato je ale koncentrovanější.) Méně často se může u lidí objevit i malá kapacita močového měchýře. Jak už také bylo uvedeno, časté noční močení může souviset i s nespavostí, protože nespavec může chodit na toaletu preventivně.

V neposlední řadě musíme ještě jednou zmínit infekce močových cest a nezhoubně zvětšenou prostatu, která trápí především zralé muže.

příčiny nykturie zvětšená prostata

Zvětšená prostata

Zvětšená prostata trápí velké procento mužů. Nejde přitom o jev, se kterým by souviselo rakovinotvorné bujení, nemusíte se tedy strachovat, že by vás ohrožovala na životě. Mezi její příznaky obvykle patří noční a časté močení, přerušované močení, slabý proud moči, častější infekce močových cest a podobně. 

Odborníci zatím přesně nevědí, proč k růstu prostaty v průběhu času dochází, tento jev se každopádně považuje i přes své negativní projevy za normální. Jelikož se však příznaky zvětšené prostaty mohou podobat rakovině prostaty, je důležité, aby muži nezanedbávali preventivní prohlídky u urologa. Léčba nykturie pak může souviset s tím, co je jejím spouštěčem.

Jak na časté močení v noci?

V případě, že vás nezhoubně zvětšená prostata skutečně trápí, vyzkoušejte dlouhodobé užívání přírodních doplňků stravy na podporu její normální funkce, které obsahují látky, jež mohou přispět i k normálnímu stavu močových cest.

Ve složení takových přípravků hledejte hlavně:

A další látky přírodního původu, které se navzájem podporují v tom, co vám mohou nabídnout.

jak na časté močení v noci

Také nezanedbávejte pravidelnou prevenci u svého urologa, který bude stav prostaty průběžně sledovat. S močovou inkontinencí a plynulostí močení zase mohou pomoci Kegelovy cviky. Ve večerních hodinách se také nedoporučuje pít nápoje s alkoholem a kofeinem, které mohou potíže s častým nočním vstáváním kvůli návštěvě toalety ještě umocňovat.

Uniprosta

Unikátní kombinace 8 účinných látek pro zdravou prostatu a močové cesty

Cena od 333 Kč za balení až na 2 měsíce.

VYZKOUŠET Uniprosta