Zánět prostaty (prostatitida): Projevy, řešení a prevence

Chronický zánět prostaty není nic pěkného. Kromě bolesti může způsobovat i celou řadu dalších komplikací, které citelně snižují kvalitu mužova života. Jak probíhá jeho diagnostika? A dá se mu nějak předejít?

Prostatitida, neboli zánět prostaty, je stav, který dokáže mužům způsobovat nejednu pernou chvilku. Jak už jeho název napovídá, postihuje prostatu, která je součástí mužského reprodukčního ústrojí. 

Když s ním přijdete k lékaři, ten provede sérii diagnostických vyšetření a zjistí, zda jde o zánět prostaty nebakteriálního původu. Případně, zda jde o chronickou bakteriální prostatitidu. Znát tyto rozdíly je důležité. Především kvůli tomu, že se od toho následně odvíjí postup léčby.

Podle čeho ale poznat, že máte problém? A musíte se na něco speciálně připravit?

co je prostatitida

Co je to prostatitida (zánět prostaty)?

Jak už název tohoto stavu napovídá, jde o zánět prostaty a tkání, které ji obklopují. Neexistuje ale jenom jeden typ zánětu. Podle toho, jaké mají vaše problémy s prostatou projevy je rozdělujeme na akutní bakteriální zánět prostaty (jde o méně častý problém, během kterého dojde k rychlému rozvoji potíží, snadno se diagnostikuje, ale může být život ohrožující), chronický bakteriální zánět prostaty (má mírnější projevy a k jeho rozvoji dochází v řádu let, často kvůli infekcím močových cest) a chronický zánět prostaty. Je možné mít dokonce i asymptomatický zánět prostaty, který nemá prakticky žádné vnější projevy. K jeho detekci obvykle dochází zcela náhodně.

Uniprosta

Unikátní kombinace 8 účinných látek pro zdravou prostatu a močové cesty

To mě zajímá Uniprosta

Projevy zánětu prostaty

To, jak se prostatitida projevuje závisí na tom, jaký máte její typ. Jiné projevy má akutní zánět a jiné zase chronický. Proto si k oběma typům povíme něco bližšího.

Akutní zánět prostaty se projevuje:

projevy zánětu prostaty

Chronický zánět prostaty bakteriálního původu se zase projevuje:

Chronický zánět prostaty nebakteriálního původu má podobné symptomy jako ten, který způsobily bakterie. Muži ale mohou cítit i nepohodlí okolo análního otvoru. Ve všech případech ale platí, že jakákoliv bolest nebo nepohodlí vyžaduje návštěvu lékaře. Především z důvodu, aby se vyloučila vážnější příčina vašeho problému. (Zmínit musíme v tomto ohledu rakovinu prostaty.)

Zánět prostaty a bolest kloubů

Pokud cítíte bolest kloubů, nelze samozřejmě vyloučit, že vás trápí něco úplně jiného. Třeba artritida, nebo artróza. Někdy se tak ale může projevovat i akutní zánět prostaty, který má v těle velmi rychlou expanzi. Je proto důležité vyloučit všechny existující příčiny a zahájit včasnou léčbu. I pro vaše vlastní pohodlí.

zánět prostaty a bolest kloubů
chronická bakteriální prostatitida

Chronická bakteriální prostatitida

Chronický zánět prostaty bakteriálního původu vám nemusí působit problémy vždycky. Může ale přicházet ve vlnách, z nichž některé mohou trvat i tři měsíce. I když mívá mírnější příznaky, stále zasahuje do kvality vašeho každodenního života. Proto je dobré se začít co nejdříve léčit.

Jak léčit chronický zánět prostaty

Nejprve je důležité absolvovat kompletní prohlídku u vašeho urologa. Ten se bude pídit po tom, zda máte nateklé uzliny. Také se pokusí zjistit, zda máte citlivou prostatu a její okolí. Dále se přistupuje k analýze spermatu, či vzorku moči. Ve hře je i rozbor krve, biopsie, urodynamický test a cystoskopie. Podstoupit můžete i ultrazvuk.

Léky na zánět prostaty

Na chronický zánět prostaty se nejčastěji předepisují léky. V rané fázi můžete mít v ruce i předpis na antibiotika, která se používají při bakteriálních infekcích.

léky na zánět prostaty
bylinky na zánět prostaty

Bylinky na zánět prostaty

Mnoho mužů se obrací i k alternativním metodám, které mohou tvořit doplněk klasické léčby. V tomto ohledu se nejvíc spoléhají na účinky saw palmetta (serenoa plazivá, druh palmy).

Dále se zaměřte na:

Tyto bylinky fungují nejlépe v kombinaci se zinkem a lykopenem.

Jak mám postupovat?

Jako první byste měli změnit váš životní styl a stravování. K celkové změně životního stylu v mnoha ohledech patří i dlouhodobé užívání doplňků stravy na prostatu, které obsahují bylinky, vitamíny a další živiny, které tělo potřebuje k normální funkci prostaty. Ať už o něm teprve uvažujete, nebo přemýšlíte o změně své současné značky, vyzkoušejte kvalitní doplněk stravy Uniprosta, který si snadno získá i opravdu náročné uživatele.

Abyste snížili riziko zánětu prostaty na minimum, je důležité nezanedbávat pravidelné prohlídky u urologa, který monitoruje zdraví vašeho močového, ale i reprodukčního ústrojí. Také byste měli pít dostatek tekutin a neměli byste podceňovat léčbu infekcí močových cest. Také snižte příjem alkoholu, kofeinu a kořeněných jídel, které mohou způsobovat odvodnění a podráždění.

Uniprosta

Unikátní kombinace 8 účinných látek pro zdravou prostatu a močové cesty

Cena od 333 Kč za balení až na 2 měsíce.

VYZKOUŠET Uniprosta