Krev v moči: Co znamená a jak se jí zbavit

Krev v moči a bolest v podbřišku je varovným signálem, že něco není s vaším zdravím v pořádku. A také to značí, že pro vás bude nejvhodnější návštěva lékaře, který se zaměří na detekci příčiny tohoto jevu. Je ale krev a bílkovina v moči vždy indikátorem krizového stavu? 

Moč většiny lidí má průzračnou a světle žlutou barvu. (S tím, že jsou obvyklé i její barevné nuance.) Pokud se v močových cestách objeví zánět, ztmavne a dost citelně zapáchá. Tmavá moč může být způsobená i dehydratací. Co když se ale v moči objeví krev? 

I v takové chvíli může moč změnit svoji barvu. Není to ale vždycky nutnost. Hodnoty krve v moči mohou být tak nízké, že není na první pohled patrná. A zjistí se až při laboratorním rozboru. 

I když nejde o normální stav, je nutné myslet na to nejhorší?

jak poznat krev v moči

Co znamená krev v moči?

Test na krev v moči bývá součástí mnoha preventivních prohlídek. Co když se v ní ale jednoho dne nějaká ta kapka přeci jenom objeví? Jedná se o souběh okolností, nebo to vždycky indikuje nějaký větší problém? Jak kdy. Samozřejmě, výskyt krve v moči, byť malý, by se neměl podceňovat. Je ale nutné mít otevřenou mysl, protože důvodů, proč se něco takového děje, existuje víc.

Uniprosta

Unikátní kombinace 8 účinných látek pro zdravou prostatu a močové cesty

To mě zajímá Uniprosta

Stopa krve v moči může znamenat:

V některých případech může být na vině i nižší srážlivost krve, nebo užívání některých léků. V tomto kontextu se hodně mluví o penicilinu, nebo o aspirinu.

Jak poznat krev v moči

Krev v moči se většinou objeví na preventivní prohlídce u lékaře, který si vyžádá vzorek. V některých případech (pokud je její únik větší) se ale dá rozeznat i pouhým okem během močení.

příčiny moči v krvi

Jaké jsou příčiny krve v moči?

Ačkoliv jsme o obecných příčinách krve v moči už mluvili v jednom z předchozích odstavců, nejedná se o finální výčet toho, s čím se můžete po zdravotní stránce potýkat. Například krev v moči u dětí může znamenat infekci močových cest. Jak je to ale u mužů a u žen, kteří během života procházejí různými změnami a určité rozdíly jsou patrné i v jejich močovém ústrojí?

Krev v moči u mužů

Krev v moči u mužů může souviset s nadměrnou fyzickou námahou. Mnohem běžnější je ale problém se zvětšenou prostatou, či se zavedením katetru v průběhu operace, nebo vyšetření.

krev v moči u mužů
krev v moči u žen

Krev v moči u žen

Ženy v produktivním věku pravidelně menstruují. Pokud neužívají žádnou hormonální antikoncepci, stopa krve může souviset s ovulací, nebo s právě probíhající periodou. O něco horší zprávou bývá endometrióza, která ženám způsobuje silné menstruační bolesti. A často souvisí dokonce i s neplodností. V určitých případech je možné mít krev v moči v těhotenství.

Sražená krev v moči

Někdy se může ve vzorku objevit sraženina. Jelikož jde o méně běžný, avšak výrazně podezřelý problém, rozhodně je vhodné se co nejdříve objednat na prohlídku k lékaři. Ten na základě vyšetření a testů zkusí odhalit, co bylo jejím původcem.

sražená krev v moči

Jak se zbavit krve v moči?

Léčba krve v moči závisí do velké míry na tom, čím byl tento jev způsobený. Je jisté, že žena, která má ovulaci, nepotřebuje léčit. Stejně jako žena, která měla v době odebrání vzorku menstruaci. Oproti tomu, lidé, kterým byla diagnostikována infekce močových cest, nebo zvětšená prostata, potřebují cílenou péči.

Na infekce močových cest se nejběžněji doporučují antibiotika. Také je vhodné dbát na zvýšený pitný režim. Doplňkem pak může být ještě užívání doplňků stravy, které obsahují brusinky. Pokud infekce není vaším problémem, lékař vás může poslat na vyšetření k urologovi, nebo na nefrologii, kde se pokusí zjistit, zda nemáte močové kameny, nebo rakovinu. Případně, zda nemáte nějak poškozené ledviny.

jak se zbavit krve v moči

Pokud je výsledkem vyšetření nezhoubně zvětšená prostata, mužům se doporučuje:

Dále má pozitivní vliv i omezení neřestí. Neměli byste pít tolik kávy a měli byste výrazněji omezit alkohol. Stojí za to přestat i s kouřením, které má negativní vliv na regeneraci a na další důležité tělesné procesy.

Muži by také neměli podceňovat pravidelné preventivní prohlídky u urologa. Díky nim se včas zachytí rakovina prostaty, či dalších částí mužského reprodukčního systému. Jak víme, jde o vážná onemocnění, která je vždy lepší zachytit už v počátcích.

Z dlouhodobého hlediska se hodí i užívání bylinek na močové ústrojí a prostatu. Pokud si na jejich domácí kombinaci netroufáte, spolehněte se na přírodní doplňky stravy.

V těch by neměly chybět tyto účinné látky:

Kombinace těchto látek zaručí, že vaše prostata dostane maximální možnou péči. Nezapomínejte na to, že je potřeba jejich dlouhodobé užívání.

Uniprosta

Unikátní kombinace 8 účinných látek pro zdravou prostatu a močové cesty

Cena od 333 Kč za balení až na 2 měsíce.

VYZKOUŠET Uniprosta