Léčba zvětšené prostaty

Stárnutí nedopadá jen na ženy, ale i na muže. Kromě toho, že bojují s vypadáváním vlasů a plešatěním mohou řešit potíže se zvětšenou prostatou. I když jde o delikátní problém, s našimi tipy ji dostanete zase zpátky do formy.

Časté a přerušované močení trápí v pokročilém věku snad každého muže. Zhruba v tu dobu mohou být frekventovanější i infekce močového ústrojí. A to i přesto, že je pánové do té doby znali pouze z reklam a z vyprávění žen. Jak je to možné?

Když na to půjdeme selektivním způsobem, důvodů může být několik. Buď máte oslabené svaly pánevního dna, máte rakovinu nějakého důležitého orgánu, nebo (a to je spolu s první variantou nejvíce pravděpodobné) vás trápí nezhoubně zvětšená prostata.

Abyste se kvůli ní nemuseli trápit, povíme vám, jak potíže s ní poznáte a jak se dají řešit.

zvětšená prostata

Co je to zvětšená prostata?

Abychom se mohli rozmluvit o tom, co se s vaším tělem děje, je nutné si nejprve osvětlit, co prostata je. Jde o malou žlázu, která obklopuje pánskou močovou trubici. Její primární funkcí je tvorba tekutiny, která vyživuje spermie. (Zároveň jim pomáhá dostat se z mužského těla ven.) Proč ale roste?

Uniprosta

Unikátní kombinace 8 účinných látek pro zdravou prostatu a močové cesty

To mě zajímá Uniprosta

I když se naše výška během vstupu do dospělosti více méně ustálí (v pozdějším věku můžeme maximálně říkat, že rosteme do země), nejsme celý život stejní. Mění se například vzhled našeho těla a rostou i některé z rysů v našem obličeji. (Dobrým příkladem je třeba nos.) Něco podobného se děje i s prostatou. Čímž dojde k jejímu nezhoubnému zvětšení.

Kvůli němu je prostata oteklá a začne utlačovat močovou trubici. Což začne způsobovat problémy s častým a přerušovaným močením.

Jak ji poznáme?

I když nezhoubně zvětšená prostata neznamená nic až tak závažného, nebo zvláštního, dokáže mužům znepříjemnit život. Především kvůli jejím příznakům, kvůli kterým si mohou způsobit nejedno společenské faux-pas.

Všechny tyto příznaky by vás měly automaticky motivovat ke kontaktu s vaším ošetřujícím lékařem, který si vás prohlédne a začne celou situaci řešit.

Léčba zvětšené prostaty

Jakmile se dostanete do ordinace, lékař s vámi udělá krátký pohovor, během kterého zjistí projevy a délku vašich obtíží. Dále provede sérii vyšetření a testů, které mu pomohou vyloučit, že příčina spočívá v něčem jiném, nebo vážnějším.

Lékař může provést:

  • Rozbor moči
  • Urodynamický test
  • Ruční vyšetření prostaty
  • Krevní test
  • Cystoskopii
  • Ultrazvuk, nebo CT
vyšetření prostaty

Na základě všech potřebných vyšetření pak stanoví nejvhodnější postup léčby. Ta může být buď přírodní, nebo medikamentózní.

Chirurgická léčba

Největším zásahem, který můžete v tomto ohledu podstoupit je operace prostaty. K ní se však přistupuje jen v případech, že nezabrala jiná (a obvykle méně invazivní) řešení. Není se tedy čeho bát.

V zásadě se rozlišuje několik přístupů, které mohou lékaři po vzájemné shodě zvolit. Jedním z nich je ten, že se šetrně odstraní přebytečná tkáň z vaší prostaty. (Což se dá udělat radioterapií nebo ultrazvukem.)

V případě, že se u vás objevily nějaké další komplikace, jako je například selhání ledvin, močový kámen nebo naprostá neschopnost zcela vyprázdnit močový měchýř, lékaři pravděpodobně zvolí invazivnější postup. Například takový, že prostatu rozeberou na kusy, nebo vám chirurgicky odstraní některou z částí prostaty přes menší řez v břiše.

operace prostaty
léky na prostatu

Léky

Druhou možností, kterou může lékař vyhodnotit jako vhodnou, je léčba prostaty za pomoci léků. Může jít o blokátory, které uvolní svaly vašeho močového ústrojí, čímž zesílí proud tekutiny během močení. 

V současné době se vsází i na léky, které upravují hladinu hormonů v mužském těle. Jejich nevýhodou ale může být vliv na potenci a sexuální výkon. Je-li to možné, doktor vám může předepsat i antibiotika na bakteriální zánět prostaty.

Doplňky stravy

Pravděpodobně nejlepším řešením, se kterým byste měli při svých potížích zároveň i začít, jsou volně prodejné doplňky stravy pro zdraví vaší prostaty. Řada z nich má přírodní složení, takže nezatěžují tělo, tak, jako to dělají některé člověkem vyrobené léky.

Co se týče obsahu, v něm zkuste zapátrat po serenoe plazivé, slivoni africké, vrbovky malokvěté a kopřivě dvoudomé. Tyto bylinky mají příznivý vliv na mužskou vitalitu a zdraví. Také mohou napomoci ke zlepšení, nebo k úplnému odstranění potíží se zbytnělou prostatou. Slivoň africká se taktéž postará o normální fungování močového ústrojí.

doplňky stravy na prostatu

Jak postupovat při problémech s prostatou?

Za potíže se zvětšenou prostatou není třeba se stydět. Vlivem stárnutí se s nimi setká celá řada mužů po celém světě. Pro jejich odstranění je klíčové, abyste se o nich nestyděli mluvit, protože to je první krok k jejich úspěšnému vyřešení. V případě, že na sobě pozorujete první příznaky, nebo vaše problémy nejsou vážného charakteru, vyzkoušejte užívání přírodních doplňků stravy na prostatu, které obsahují kopřivu dvoudomou, vrbovku malokvětou, slivoň africkou, saw palmetto, lykopen, zinek a další složky. Také zapracujte na zdravější životosprávě a zkuste cvičení Kegelových cviků. Pokud se ani po tomto zásahu problémy s prostatou nezlepší, nebo dojde k jejich zhoršení, objednejte se na prohlídku k urologovi.

Uniprosta

Unikátní kombinace 8 účinných látek pro zdravou prostatu a močové cesty

Cena od 333 Kč za balení až na 2 měsíce.

VYZKOUŠET Uniprosta