Prostata a pivo: Na co si dát pozor?

Prostata je velmi citlivá na životní styl. A vzhledem k tomu, že má ve zralém věku tendenci začít trochu zlobit, je pochopitelné, že bychom měli podniknout vše pro její zdraví a dobrý stav. A to někdy vyžaduje eliminaci nejrůznějších neřestí, včetně alkoholu. Jaký dopad může alkohol na prostatu mít? A co prostata a pivo? A co jí naopak dělá dobře?

Češi patří k vášnivým konzumentům alkoholu. A obvykle jsme na to, že se pravidelně umísťujeme na předních místech světových žebříčků jeho spotřeby, velmi hrdí. Jenže, kromě toho, že alkohol nejen, že nedělá hezká těla a způsobuje závislost, má také negativní dopad například i na stav jater a dalších vnitřních orgánů. Včetně prostaty.

V případě, že je vám víc než 35, možná začínáte pozvolna registrovat, že se vám chce v průběhu dne a noci mnohem častěji na malou, než jak tomu bývalo v dřívějších dobách. Tímto jevem o sobě obvykle dává vědět prostata, která se s postupujícími roky pozvolna zvětšuje a tím negativně ovlivňuje schopnost kompletního vyprázdnění.

V horším případě ale může jít i o projev něčeho vážnějšího, jako je rakovina prostaty, se kterou se ročně setká zhruba 8 000 mužů. (Podle statistiky na ni zhruba 1 500 mužů ročně zemře.) Četnost jejího výskytu se u mužů navíc zvolna zvyšuje, takže je opravdu velmi důležité se během života dobře starat jak o její stav, tak o udržení jejího zdraví.

Uniprosta

Unikátní kombinace 8 účinných látek pro zdravou prostatu a močové cesty

To mě zajímá Uniprosta

Proč by mezi prvními opatřeními, ke kterým přistoupíte, měla být právě snížená spotřeba alkoholu?

Má alkohol vliv na funkci prostaty?

I když se v souvislosti s alkoholem o zdraví prostaty často nic nedočteme, neznamená to, že by na ni neměl vůbec žádný dopad. V nedávné studii vědci zjistili, že muži, kteří intenzivně pili od středního věku do téměř 50 let – alespoň sedm drinků týdně – měli třikrát vyšší pravděpodobnost, že onemocní rakovinou prostaty vysokého stupně, než ti, kteří alkohol nepili. I když vědci v této studii nenašli souvislost mezi současnými způsoby pití alkoholu a rakovinou prostaty vysokého stupně, jiní ano.

Dlouhodobá kanadská studie na lidech, kterým byla diagnostikována rakovina prostaty, zjistila, že muži, kteří vypili více než osm alkoholických nápojů týdně, měli vyšší úmrtnost než abstinenti. A nedávná hloubková studie zjistila, že alkohol urychlil růst nádorů prostaty a urychlil progresi tkání k metastatické rakovině prostaty. To znamená, že se nemoc rozšířila do dalších oblastí těla. (A tím pádem se hůře léčí.)

alkohol a prostata

Prostata a pivo

V minulosti některými médii proletěla zpráva, že pivo může mít na stav prostaty pozitivní vliv. Nynější poznatky ale ukazují, že o něco bezpečnější by pro muže mohla být jedna sklenka červeného vína denně. (Za předpokladu, že už musíte alkohol z nějakého důvodu pít.) Červené víno se doporučuje kvůli obsahu resveratrolu, který je považován za antioxidant. Nedá se ale říct, že čím více ho vypijete, tím lépe, protože jde stále o alkohol, jehož přísun má víc rizik než potenciálních benefitů.

Čemu dalšímu se vyhnout?

Mezi další rizikové faktory, které mohou zvyšovat pravděpodobnost vážnějších problémů s prostatou, patří například dlouhodobě vyšší tělesná hmotnost.

Také jí nedělá dobře:

má alkohol vliv na prostatu

Co pít a jíst pro zdraví prostaty?

Nyní se společně mrkneme na to, co může stavu prostaty a jejímu zdraví naopak prospět. Rozhodně jí neuškodí, když si místo piva dopřejete kvalitní zelený čaj. Také má ráda rajčata a výrobky z nich, protože se v nich nachází lykopen. Častěji také jezte granátová jablka, ryby, brokolici, luštěniny a ořechy. Z nápojů lze také zvolit kvalitní kávu a čaj a kvalitní mléčné výrobky.

Zdravější životosprávu také můžete podpořit dlouhodobým užíváním vícesložkového doplňku stravy na podporu normálního stavu prostaty, v jehož složení jsou převážně bylinky na močové cesty a na pohlavní ústrojí.

Také nezapomínejte průběžně chodit na prohlídky ke svému urologovi, který se během každé návštěvy ujistí, že netrpíte rakovinou nebo nějakým nežádoucím zánětem.

Zdroje informací

https://www.vzp.cz/o-nas/aktuality/pocet-klientu-vzp-se-zhoubnym-karcinomem-prostaty-vzrostl-behem-deseti-let-vic-nez-o-tretinu – Karcinom prostaty (česky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/323894 – Alkohol a prostata (anglicky)

https://www.webmd.com/prostate-cancer/prostate-cancer-alcohol – Rakovina prostaty a alkohol (anglicky)

Uniprosta

Unikátní kombinace 8 účinných látek pro zdravou prostatu a močové cesty

Cena od 333 Kč za balení až na 2 měsíce.

VYZKOUŠET Uniprosta