Trápí vás zánět močových cest? Domácí léčba, příznaky a příčiny

Infekce močových cest je jedním z nejčastějších zdravotních problémů, se kterým se můžeme v současné době setkat. Nejen kvůli špatným hygienickým návykům, ale také kvůli některým civilizačním chorobám. Jaká je prevence zánětu močových cest a jak se dá rychle a účinně léčit?

Pokud vás trápí pálení, nebo dokonce svědění během močení, můžete se spoléhat buď na to, že používáte nevhodné kosmetické přípravky, které způsobily podráždění vaší intimní oblasti, nebo máte zánět močových cest. Což rozhodně není nic divného. Ve skutečnosti je tak častý, že na světě snad neexistuje nikdo, kdo by ho alespoň jednou neprodělal.

Jak léčit zánět močových cest a proč je častější u žen než u mužů vám prozradíme v následujících řádcích. Tak určitě pokračujte ve čtení.

co je to zánět močových cest

Co je to zánět močových cest?

Zánět močových cest je onemocnění vylučovacího (močového) ústrojí, do kterého se dostanou mikrobi, kteří způsobí jeho zánět. Postihuje obě pohlaví, ale s větší četností tímto problémem trpí spíše ženy. Především kvůli své anatomii, v jejíž neprospěch hraje kratší močová trubice. (Zánět močových cest po styku se u žen doporučuje odvrátit tím, že se po něm mají vymočit.)

Infekce močových cest se může dostat do prakticky všech míst močového ústrojí. Cizorodé mikroorganismy se mohou v lepším případě uchytit v močové trubici, nebo v močovém měchýři. Neléčená infekce ale může postupovat až do ledvin, kde může napáchat velmi vážné problémy.

Uniprosta

Unikátní kombinace 8 účinných látek pro zdravou prostatu a močové cesty

To mě zajímá Uniprosta

Příčiny zánětu močových cest

Příčin vzniku zánětu močových cest existuje nespočet. Rizikovým faktorem je jeho prodělání v minulosti. (Někteří lidé ho mají tím pádem chronicky.) Negativně na tento stav působí i neschopnost kvalitního vyprázdnění močového měchýře. Proto se s náhlými problémy s močením mohou setkat starší muži, kteří mají problémovou prostatu.

Mezi další potenciálně negativní vlivy patří:

  • Vyšší věk
  • Nedostatek pohybu (například i u lidí, kteří jsou upoutáni na lůžko)
  • Ledvinové kameny
  • Blokády močového ústrojí
  • Cukrovka
  • Těhotenství
  • Oslabený imunitní systém
příčiny zánětu močových cest
zánět močových cest u mužů

Zánět močových cest u mužů

Zánět močových cest u mužů se svými příznaky nijak neliší od toho, kterým trpí ženy. Je ale pravda, že u nich je tento jev mnohem méně častý. Jak už ale bylo řečeno, velkou změnu mohou přinést problémy s prostatou, které mohou zhoršovat schopnost normálně vyprázdnit močový měchýř.

Zánět močových cest u žen

Negativem ženské anatomie je kratší močová trubice, která je navíc v těsné blízkosti pochvy a análního otvoru. Kvůli tomu je zánět močových cest přenosný sexuálním stykem. Proto by měly dbát na močení po styku, které má velký potenciál tyto nežádoucí mikroorganismy urychleně odplavit. Také zvažte, zda se pro vás hodí používat spermicid. Ač jde o jeden ze způsobů ochrany, může způsobit podráždění, které taktéž vede ke vzniku infekce. (Některé ženy mají problém i s kondomem. Ten ale vynechávat nedoporučujeme, protože brání přenosu pohlavně přenosných infekcí.) V neposlední řadě má na rozvoj infekce vliv i pokles ženských hormonů po menopauze a změněná funkce imunitního systému během těhotenství.

zánět močových cest u žen

Příznaky zánětu močových cest

Že máte infekci močových cest poznáte celkem spolehlivě. Její příznaky jsou tak typické, že ji dovedou identifikovat i lidé, kteří ji zatím nikdy neměli. Protože se ale říká, že opakování je matkou moudrosti, trochu si je připomeneme.

Pokud se infekce dostane až do horní části močového ústrojí, ve které jsou ledviny, její průběh může být mnohem dramatičtější. (V opravdu závažných situacích může dokonce končit smrtí pacienta.) Vážný průběh poznáte podle vysoké horečky, zvracení, zimnice, nevolnosti a bolesti zad v okolí bederní páteře.

Léčba

Hodně lidí odmítá antibiotika na zánět močových cest. S tím, že v lékárně lze sehnat i jiné léky na zánět močových cest, které jsou méně invazivní. Zda je to dobře, nebo špatně vám nedokážeme říct, protože každá situace je čistě individuální a nelze ji posuzovat stejně. (Na těžké záněty se antibiotika hodí, u těch počátečních lze s lékařem zvažovat i jiné funkční metody, u kterých nehrozí antibiotická rezistence.) Co na zánět močových cest funguje jsou například některé bylinky a vitamíny. O nich se ale budeme bavit o pár odstavců níže.

Domácí léčba

Domácí léčba zánětu močových cest může být dobrým podpůrným doplňkem té, kterou indikuje lékař. (Tuto skutečnost s ním ale nezapomeňte konzultovat.) Víte, co během ní vyzkoušet?

Bylinky a vitamíny

Na infekce močových cest se nejvíc doporučují brusinky a šípky, které mají vysoký podíl vitamínu C. Čím dál populárnější jsou i probiotika, která podporují osídlení těla prospěšnými mikroorganismy. Vsadit můžete ale i na urologické čaje, které mohou obsahovat právě již zmíněný šípek, nebo další bylinky, které posilují imunitní systém.

bylinky na zánět močových cest
pitný režim zánět močových cest

Pitný režim

Spolu s urologickými čaji souvisí důležitost pitného režimu. Čím více si budete odskakovat na malou, tím větší existuje pravděpodobnost, že se vám podaří z těla vypudit dostatek cizorodých bakterií, které dělají ve vašem močovém traktu neplechu. Připravte si tedy dostatečně velkou konvici a hrnek a pijte, co to jde.

Také můžete vyzkoušet dlouhodobé užívání doplňků stravy na přírodní bázi, které přispívají k normální činnosti močových cest. A pokud jste muž? V tom případě vsaďte na český doplněk stravy UNIPROSTA, který je speciálně navržený pro potřeby mužského močového systému. Život lze strávit mnohem příjemnějším způsobem, tak se tomu nebraňte.

Uniprosta

Unikátní kombinace 8 účinných látek pro zdravou prostatu a močové cesty

Cena od 333 Kč za balení až na 2 měsíce.

VYZKOUŠET Uniprosta