Retence moči (akutní i chronická): Příčiny, příznaky a léčba

Chronická retence moči je problém, o kterém se ve společnosti sice skoro nemluví, ale může dost zásadně ovlivnit vaši každodenní pohodu. A kdyby jenom to! Dlouhodobé zadržování moči může člověku způsobovat i nečekané zdravotní problémy. Co retenci moči způsobuje? A dá se nějak léčit?

Lidské tělo funguje tak, že pokud dojde k naplnění močového měchýře, mozek dostane signál, že je potřeba navštívit toaletu a tam vypustit nahromaděnou tekutinu ven. Pokud vše funguje tak, jak má, močový měchýř se zcela vyprázdní a je schopen zadržovat další moč, která vznikne filtrováním krve ledvinami.

Problém je v tom, že nežijeme v ideálním světě. Ať už tedy chceme, nebo ne, občas se někde něco pokazí. Pokud tento problém vztáhneme na močové ústrojí, může se to projevit například retencí moči.

Dá se tento problém nějak poznat? A je léčitelný?

Co je to retence moči?

Retence moči je velmi zvláštní problém, který vám může způsobit pocit plného, nebo nekompletně vyprázdněného močového měchýře i poté, co jste se byli zrovna vymočit. Můžete tedy stále cítit nutkání si odskočit.

Uniprosta

Unikátní kombinace 8 účinných látek pro zdravou prostatu a močové cesty

To mě zajímá Uniprosta

Pokud se u vás tento stav projevy náhle a bez jakéhokoliv varování, hovoříme o akutní retenci moči. V případě, že se s tímto problémem setkáváte dlouhodobě, hovoří se o chronické retenci moči.

Ačkoliv se může retence moči týkat obou pohlaví, tento problém se mnohem častěji vyskytuje u mužů a u lidí staršího věku.

příčiny retence moči

Příčiny retence moči

Retence moči může mít několik příčin. Některé z nich jsou vážné a jejich řešení vyžaduje asistenci lékaře. Pár dalších příčin ale spočívá ve vašem životním stylu.

Mezi hlavní viníky patří:

Nemusíte se tedy hned bát toho nejhoršího. Na druhou stranu, pokud se vaše problémy objeví náhle, nebo se zhoršují a doprovází je další nežádoucí zdravotní komplikace, vyhledejte pomoc lékaře.

neschopnost močit projevy

Jak se projevuje neschopnost močit?

Neschopnost vyprázdnit močový měchýř se projevuje poměrně výrazně. Cítíte, že máte plný močový měchýř a na toaletě máte problém s evakuací moči. Také můžete vypustit malé množství moči, ale nemůžete pokračovat. V neposlední řadě můžete mít pocit, že se vám nepodařilo vyprázdnit svůj močový měchýř úplně, což může vést k močové inkontinenci.

léčba retence moči

Léčba retence moči

Když přijdete k lékaři, bude se zajímat o to, jak se vaše problémy s močením projevují. Aby zjistil, kde přesně se vyskytuje problém, s velkou pravděpodobností absolvujete několik typů vyšetření.

Lékař může požadovat test moči a test krve. Dále může být na pořadu dne cystoskopie, ultrazvuk, nebo CT.

Pokud trpíte akutní retencí moči, která vás ohrožuje na životě, jediným rozumným řešením je zavedení katetru, který pomůže dostat veškerou tekutinu ven z močového měchýře. Chronická retence moči se dá taktéž řešit zavedením cévky, ale jelikož jde o dlouhodobý problém, lékaři běžně přistupují i k dalším metodám. Mohou vám doporučit behaviorální terapii, operaci či užívání léků. Pokud navíc za problémy s močením může nezhoubně zvětšená prostata, mohou vám doporučit užívání bylinných doplňků stravy pro muže.

Z toho důvodu vyzkoušejte dlouhodobé užívání přírodních doplňků stravy, které obsahují konkrétní látky pro zdraví prostaty.

Mezi ně patří:

Tyto látky podporují normální stav prostaty. Při jejím zvětšení dochází k problémům jako je časté močení, slabý proud moči, bolesti při močení, neschopnost začít močit a další.

Uniprosta

Unikátní kombinace 8 účinných látek pro zdravou prostatu a močové cesty

Cena od 333 Kč za balení až na 2 měsíce.

VYZKOUŠET Uniprosta