Co znamená krev ve spermatu a kdy vyhledat pomoc?

Krev v ejakulátu obvykle nevěstí nic dobrého, protože v něm za normálních okolností nemá co dělat. Je to ale vážné? A spojují se s ní ještě nějaké další projevy, kterým byste měli ve svém zájmu věnovat zvýšenou pozornost? A co vše vlastně může být na vině?

Sperma je tekutina, která obsahuje různé látky, jež podporují normální pohyblivost a životaschopnost spermií. Z mužského těla se vylučuje během orgasmu a jeho úkolem je oplodnění uvolněného vajíčka v době ovulace, což umožňuje zahájení těhotenství.

Se spermatem však můžete mít i potíže. Nejde jen o to, že můžete mít malý počet spermií (takže můžete mít potíže s plodností), ale můžete zaznamenat i krev ve spermatu, která obvykle poukazuje na nějaký problém. 

Co může hematospermii, jak se tento jev nazývá, způsobovat? A je třeba ihned propadat panice?

co znamená krev ve spermatu

Co znamená krev v ejakulátu?

I když může být přítomnost krve v ejakulátu na první pohled děsivá, ne vždy musí mít tento jev závažnou příčinu. Neměli byste se tedy hned začít plašit, ale měli byste zachovat klidnou mysl. Tím spíš, že pokud jde o nějaký vážnější problém, krev v ejakulátu většinou nebývá jeho prvním symptomem.

Uniprosta

Unikátní kombinace 8 účinných látek pro zdravou prostatu a močové cesty

To mě zajímá Uniprosta

Zajímavostí je, že se neví, jak moc je hematospermie běžná, protože muži obvykle svůj ejakulát příliš nezkoumají. Tento jev se navíc může objevit v každém věku. Uvádí se však, že obvyklé je rozmezí mezi 30-40 lety.

Co může znamenat – příčiny

I přes první (relativní) uklidnění v úvodu musíme ještě jednou zdůraznit, že krev v moči není normální a měla by se jí věnovat pozornost.

Mezi možné příčiny tohoto jevu patří:

  • Propustnost krve z nějaké malé cévky v ústrojí (tak, jak se to děje třeba při krvácení z nosu)
  • Trauma (například po úrazu nebo po zavedení cévky)
  • Infekce
  • Problém s prostatou
  • Pohlavně přenosná choroba
  • Krvácení po vasektomii či po biopsii

V krajních případech může být krev v ejakulátu i jedním z příznaků rakoviny, z toho důvodu byste neměli podceňovat pravidelnou prevenci u svého ošetřujícího lékaře a samovyšetření.

krev v ejakulátu příčiny

Kdy vyhledat pomoc?

I přes výše popsaná rizika nemusí být přítomnost krve v ejakulátu vždy vážným problémem. V případě, že se objeví jednou a pak tento problém ustane, není důvod se zbytečně znepokojovat.

Na druhou stranu, pokud je přítomnost krve v ejakulátu podezřele častá, případně se viditelně mění její množství, co nejdříve byste se měli objednat ke svému lékaři, který provede důkladnou prohlídku a určí přesnou příčinu vašeho problému. I kdyby se nakonec ukázalo, že důvod krvácení nebyl vážný, alespoň budete víc v klidu a lékař bude vědět, že má u vás tento problém do budoucna sledovat.

krev ve spermatu léčba pomoc

Jak na léčbu?

Krev ve spermatu se léčí odlišně, záleží totiž na tom, co tento problém přesně vyvolalo. Lékař se také bude snažit zjistit, jestli netrpíte nějakými dalšími příznaky. Roli také může hrát váš věk.

Muži pod 40 let, kteří zaznamenali pouze jednu epizodu krvácení a nejsou u nich přítomny rizikové faktory, například nemusí být léčeni vůbec. Pokud se ale ukáže nějaký vážnější důvod krvácení, během léčby se mohou používat antibiotika (na bakteriální infekce), léky na záněty a podobně.

Někdy může mít na krvácení do spermatu vliv i nezhoubně zvětšená prostata, která se obvykle zvětšuje spolu se zvyšujícím se tělesným věkem. Mezi její doprovodné jevy patří například i časté močení, noční močení, močová inkontinence, pocit nedokonale vyprázdněného měchýře po vykonání malé potřeby či slabý proud moči. Když ji u vás lékař v souvislosti s krvácením potvrdí, můžete na ni vyzkoušet vícesložkový doplněk stravy s obsahem bylinek a dalších látek na podporu normálního stavu prostaty a močových cest.

V jeho složení pak určitě hledejte:

co pomůže na krev ve spermatu

Při potížích s nezhoubně zvětšenou prostatou je také vhodná změna životního stylu, která nemusí zahrnovat jen ty, které se týkají pitného režimu.

Zdroje informací

https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/16513-blood-in-the-semen-hematospermia – Krev ve spermatu (anglicky)

https://www.nhs.uk/conditions/blood-in-semen/ – Hematospermie (anglicky)

https://www.mayoclinic.org/symptoms/blood-in-semen/basics/causes/sym-20050603 – Příčiny krve ve spermatu (anglicky)

Uniprosta

Unikátní kombinace 8 účinných látek pro zdravou prostatu a močové cesty

Cena od 333 Kč za balení až na 2 měsíce.

VYZKOUŠET Uniprosta