Beta-sitosterol: Známe účinky na zdraví a prostatu

Pokud jste někdy v obchodě míjeli poličku s doplňky stravy na podporu normálního stavu prostaty, je docela dobře možné, že jste si všimli takových, které mají na etiketě beta-sitosterol. Většina z nás si pod ním nedovede představit nic konkrétního. A také můžeme mít potíže s určením toho, na co by mohl být dobrý. Proto se na něj blíže zaměříme v dnešním článku, díky kterému budete zase o něco chytřejší.

Svět doplňků stravy je velice pestrý. Celkem často se v nich používají exoticky znějící látky, se kterými jsme vědomě zatím nepřišli do kontaktu. A jak to tak bývá, to, co neznáme, nebo to, čemu nerozumíme, v nás často nevyvolává důvěru. Takže se pak můžeme takovým věcem nevědomky vyhýbat.

Právě proto je tak důležité, abychom se průběžně vzdělávali a nebáli se zkoušet něco nového. Nezapomínejte, že i technologie jdou spolu s poznáním neustále dopředu. A kdo ustrne na jednom místě, pro něj bude v budoucnu těžké opět naskočit do rozjetého vlaku.

Proč se tedy o beta-sitosterol začít zajímat?

co je to beta-sitosterol

Co je to Beta-Sitosterol?

Beta-sitosterol je rostlinný sterol, se kterým se spojuje široké spektrum potenciálních benefitů. Svou chemickou strukturou se do určité míry podobá cholesterolu, o kterém víme, že je běžnou součástí lidského těla. Zrovna beta-sitosterol si ale organismus nedokáže svépomocí vyrobit, proto mu ho musíme dodávat ze své každodenní stravy. V neposlední řadě se také přidává do volně prodejných doplňků stravy.

Uniprosta

Unikátní kombinace 8 účinných látek pro zdravou prostatu a močové cesty

To mě zajímá Uniprosta

Jaké jsou jeho účinky?

Beta-sitosterol se spojuje například s podporou normální hladiny cholesterolu. Speciálně pak s redukcí toho LDL (špatného), který představuje riziko pro naše zdraví. Zároveň ale neovlivňuje (hodný) HDL cholesterol. Mechanismus fungování tohoto jevu by měl spočívat v tom, že beta-sitosterol snižuje (asi o polovinu) absorpci cholesterolu v zažívání, což by mělo přispět k tomu, že přebytečný cholesterol snáze vyloučíme stolicí a méně se ho dostane zpět do těla.

Tuto látku si také ve větší míře oblíbili sportovci, kteří ho používají na podporu regenerace po náročných výkonech.

Beta-sitosterol na prostatu

Jak působí na prostatu?

O beta-sitosterol by se měli dále zajímat i muži, kteří mají potíže s nezhoubně zvětšenou prostatou, která trápí poměrně široké spektrum zralých jedinců. Za tímto jevem se neskrývá rakovinotvorné bujení, takže nás neohrožuje na životě. Ani tak ale nejde o nic příjemného. Zvlášť, když si potřebujeme každou půl hodinu odskakovat na malou a často se kvůli močení probouzíme i v průběhu noci.

Beta-sitosterol se přidává do volně prodejných doplňků stravy na podporu normálního stavu prostaty. Tato látka může podpořit jednodušší a plynulejší průtok moči močovou trubicí. Jde tedy o podporu jednoduššího vyprázdnění močového měchýře, díky které byste neměli potřebovat odbíhat na malou tak často. (Protože by mělo chvíli trvat, než se močový měchýř opět zcela naplní.) Zbytky moči v močovém měchýři navíc mohou zvyšovat riziko vzniku infekcí močových cest. Proto je podpora normálního vyprázdnění tak důležitá.

Jak užívat Beta-Sitosterol?

I když je beta-sitosterol dobrá a zajímavá věc, není na škodu, když se spojí s dalšími vitamíny a bylinkami, které se spojují s podporou normálního stavu prostaty a s podporou normálního stavu močového ústrojí.

Zapomeňte ale na to, že si budete hrát na bylinkáře a budete si vyrábět své vlastní bylinné směsi. Mnohem jednodušší užívání nabízí vícesložkové přírodní doplňky stravy pro muže, které které vám mohou nabídnout promyšlené složení.

Kromě beta-sitosterolu byste v nich měli najít:

beta sitosterol užívání účinky

Kromě dlouhodobého užívání takového doplňku stravy také nezapomínejte na úpravu svého celkového životního stylu. Určitě se hodí jednou za čas objednat na prevenci ke svému urologovi, který provede celkové vyšetření a ujistí se, že je s vámi vše v naprostém pořádku. (Některé příznaky nezhoubně zvětšené prostaty a rakoviny prostaty mohou být totiž podobné.)

Problémy s močením pak můžete zmírnit i tím, že omezíte příjem alkoholu, kofeinu a dalších močopudných nápojů. Vodu, čaje a další tekutiny v průběhu dne pijte často, ale po menších doušcích. Na toaletě pak nespěchejte a po chvíli se ujistěte, že v močovém měchýři nezůstal ještě zbytek moči.

Zdroje informací

https://www.verywellhealth.com/the-benefits-of-beta-sitosterol-89250 – Beta-sitosterol (anglicky)

https://www.mountsinai.org/health-library/condition/benign-prostatic-hyperplasia – Nezhoubně zvětšená prostata (anglicky)

Uniprosta

Unikátní kombinace 8 účinných látek pro zdravou prostatu a močové cesty

Cena od 333 Kč za balení až na 2 měsíce.

VYZKOUŠET Uniprosta