Co znamená dysurie? Příčiny, příznaky a léčba

Víte, co je to dysurie? I když vám tento termín možná není příliš znám, ve skutečném životě jste se s tímto jevem možná už setkali. Jde totiž o název, který označuje bolest při močení, která může mít dopad na kvalitu vyprazdňování. Co tento problém může způsobit? A dá se proti němu nějak zasáhnout?

Stalo se vám někdy, že jste si šli odskočit na toaletu, ale místo normálního průběhu vás překvapilo pálení, řezání nebo jiný pocit nepohodlí? V tom případě i vy máte nejspíš osobní zkušenost s dysurií, která může trápit jak muže, tak ženy. Její příčiny navíc mohou být různé. Zatímco v některých situacích tento jev poukazuje na zdravotní problém, jindy může jít pouze o reakci na některý z přípravků, které používáte.

Málokdo také ví, že dysurie může být akutní (což obvykle znamená, že trvá krátkodobě, ale její projevy mohou být intenzivnější) či chronická (trvá delší dobu, může být ale mírnější). Také navíc existuje dysurie infekční a neinfekční.

Tak se pohodlně usaďte a pojďte se spolu s námi mrknout, s čím máte tu čest.

Co je to dysurie?

Dysurie je velmi nepříjemný tělesný projev, který na nás nejčastěji udeří v průběhu močení. Může se za ním skrývat například právě probíhající infekce. Někdy však může mít i nebakteriální původ. Podle spouštěče pak může mít krátké trvání, nebo se s ní můžete potýkat delší dobu. Mezi projevy dysurie patří pocit nepohodlí v průběhu vyprazdňování.

Uniprosta

Unikátní kombinace 8 účinných látek pro zdravou prostatu a močové cesty

To mě zajímá Uniprosta
příznaky projevy dysurie

Příznaky a projevy dysurie

Jak už bylo zmíněno, dysurie se projevuje pocitem nepohodlí a bolesti během močení, kvůli kterým nemusí být snadné se kompletně vyprázdnit.

S tímto stavem se může spojovat i:

Nejčastější příčiny bolestivého močení

I když se mohou příčiny dysurie u mužů a žen v mnoha ohledech shodovat, existují i takové, které jsou specifické jen pro jedno biologické pohlaví. Například u mužů může být jedním z důvodů tohoto problému prostata. U žen pak může hrát zase roli právě probíhající vaginální mykóza.

dysurie příčiny bolestivé močení

Mezi další možné příčiny může patřit:

  • Evakuace příliš koncentrované moči
  • Lokální podráždění močové trubice
  • Infekce močových cest
  • Užívání některých léků

Zvětšená prostata

Potíže s močením a nepříjemnými pocity v jeho průběhu může způsobovat i nezhoubně zvětšená prostata, která může utlačovat močovou trubici. Tím může dojít k jejímu zúžení, což následně může zhoršovat problémy s vyprázdněním. Muži by si také měli dávat pozor i na záněty prostaty, protože i tento problém může mít na kvalitu vyprázdnění vliv.

Zvětšená prostata se dá poznat podle:

dysurie zvětšená prostata

Ovšem, nezapomínejte na to, že zvětšená prostata může mít podobné příznaky jako rakovina prostaty. Proto je klíčové, aby zralí muži pravidelně docházeli na preventivní prohlídky k urologovi, který vždy provede kontrolu zdravotního stavu.

dysurie nejčastější příčiny

Pohlavně přenosné choroby

Zvláštní kolonku si určitě zaslouží (a to jak u mužů, tak u žen) i pohlavně přenosné choroby, před kterými se přestala řada lidí chránit. Jejich riziko stoupá v případě, že častěji střídáte sexuální protějšky a nepoužíváte adekvátní ochranu, kterou je ve většině případů kondom. Také trvejte na testování na pohlavně přenosné choroby před zahájením sexuálního života s někým novým, protože ze vzhledu člověka a jeho chování jeho zdravotní stav opravdu nepoznáte.

dysurie léčba co pomůže

Jak udržet prostatu zdravou?

Vzhledem k tomu, že si prostata v průběhu času žádá větší pozornost a péči, je moudré si zopakovat, co vše můžeme udělat pro podporu její normální funkce. Jednou z cest může být dlouhodobé užívání přírodního doplňku stravy na podporu normálního stavu prostaty a močových cest, který lze vyzkoušet při nezhoubně zvětšené prostatě a častém močení.

Ve složení byste se měli snažit vedle sebe najít:

Prostata také uvítá, když v průběhu dne sníte alespoň 5 kusů čerstvého ovoce a zeleniny. Naopak se snažte snížit příjem červeného masa a průmyslově zpracovaných (nejen masných) výrobků. Také pijte dostatečné množství vody, ale spíše po menších doušcích a častěji. Dobře vám moc neudělá káva a alkohol, protože tyto nápoje mohou podpořit potřebu častěji močit. Také ještě jednou zdůrazníme, že s problémy, které se týkají prostaty a močových cest, byste měli chodit na kontroly k urologovi.

Zdroje informací

https://www.wikiskripta.eu/w/Dysurie – Dysurie (česky)

https://cs.wikipedia.org/wiki/Dysurie – Dysurie (česky)

https://www.cpzp.cz/clanek/5030-0-Trapi-vas-dysurie.html – Dysurie (česky)

https://www.health.harvard.edu/mens-health/10-diet-and-exercise-tips-for-prostate-health – 10 tipů pro zdravou prostatu (anglicky)

Uniprosta

Unikátní kombinace 8 účinných látek pro zdravou prostatu a močové cesty

Cena od 333 Kč za balení až na 2 měsíce.

VYZKOUŠET Uniprosta