Karcinom prostaty: Příznaky, metastázy a léčba

I když máte pocit, že je s vaším tělem vše v naprostém pořádku, vyplatí se pravidelně docházet na preventivní prohlídky k praktickému lékaři a k urologovi. Díky tomu se může přijít včas na to, že vaše potíže s močením nevyvolává nezhoubně zvětšená prostata, ale třeba karcinom prostaty. A právě v jejím případě platí, že čím dřív se začne léčit, tím lépe.

Mnoho mužů se bojí chodit k lékaři, protože mají strach, že se u nich v průběhu vyšetření něco najde. Případně své existující zdravotní problémy, které mohou zahrnovat i častější močení, ignorují. Vždyť přece o nic nejde, nebo ne?

Bohužel pro nás to však tak nevinné být nemusí. To, co vypadá na první pohled neškodně, může být zákeřná rakovina prostaty, u které se úspěšnost vyléčení zvyšuje v závislosti na tom, jak časně se na ni přijde.

Jaká je prognóza přežití tohoto zdravotního problému? Jaké má příznaky? A jaká existuje léčba?

Co je to karcinom prostaty?

Karcinom prostaty (nebo také rakovina prostaty) je vážný zdravotní problém, který může přímo ohrožovat život. Stejně jako jiné druhy rakoviny se navíc může šířit z prostaty do dalších částí těla. Problém je navíc často v tom, že rakovina prostaty se může rozvíjet velmi pozvolna, takže o ní dlouho nemusíte vědět. (Pozitivní je naopak to, že v počátečních stádiích se dá velmi dobře léčit.)

Uniprosta

Unikátní kombinace 8 účinných látek pro zdravou prostatu a močové cesty

To mě zajímá Uniprosta

Mezi rizikové faktory rakoviny prostaty patří:

  • Vyšší věk (často se tento problém diagnostikuje u mužů kolem 70)
  • Rodinná anamnéza
  • Obezita
co je karcinom prostaty příznaky projevy

Jeho příznaky a projevy

Potíž s karcinomem prostaty spočívá v tom, že se jeho příznaky mohou podobat nezhoubně zvětšené prostatě, která postihuje velké procento zralých mužů. (A za jejímž zvětšováním nestojí rakovinotvorné bujení.) Dlouhou dobu si tedy můžete myslet, že vaše potíže s močením nejsou způsobeny něčím vážným.

Rakovina prostaty se nejčastěji projevuje:

V případě, že u sebe některý z těchto problémů zaznamenáte, na nic nečekejte a objednejte se na prohlídku k urologovi. Opět připomínáme, že včasná detekce rakoviny prostaty zvyšuje šanci na vyléčení, takže nemá smysl otálet.

karcinom prostaty metastázy

Metastázy karcinomu prostaty

Jakmile se začnou při onemocnění rakovinou dělat metastázy, bývá zle. Nejčastěji tento typ rakoviny metastázuje do kostí a do lymfatického systému. Také se ale mohou objevit v játrech a v plicích.

Ve vzácných případech, které nejsou až tak obvyklé, se metastázy mohou objevit i v mozku, prsou, očích, svalech či v ledvinách. Pravděpodobnější je ale spíše první scénář. Jakmile dojde k šíření rakoviny jinam, rapidně se snižuje šance na úspěšné vyléčení a přežití.

Jak probíhá léčba?

Když přijdete ke svému urologovi, ten provede sérii vyšetření, která mu umožní lépe prozkoumat stav vaší prostaty. Součástí prohlídky bývá fyzické vyšetření přes anální otvor (které nebolí), odběr krve a ultrazvuk. V případě, že se lékaři něco nezdá, může vás poslat na další vyšetření, které dovede upřesnit vaši diagnózu.

V případě, že se karcinom prostaty potvrdí, lékaři se pokusí zjistit, jestli je agresivní či nikoliv. U agresivní rakoviny se hraje o čas, protože se rychle šíří a postupuje, což může komplikovat léčbu a snižovat prognózu přežití. Dále budou odborníci zjišťovat, jestli už došlo ke vzniku metastáz v kostech a v dalších částech těla.

Podle toho, jaké vyjdou během těchto vyšetření výsledky, vám lékař doporučí vhodný způsob léčby. Pokud výsledky nejsou optimální, ale váš zdravotní stav přímo neohrožuje váš život, lékař dokonce nemusí léčbu vůbec řešit. Maximálně vás bude častěji zvát na preventivní prohlídky, v jejichž průběhu bude sledovat váš zdravotní stav.

Agresivní karcinom však může vyžadovat ozařování, operaci, hormonální terapii, chemoterapii, imunoterapii nebo jiný způsob léčby. Jednotlivé metody se navíc mohou kombinovat.

karcinom prostaty stádia léčba

Co dalšího pomůže na prostatu?

Naprostou samozřejmostí by měla být péče o prostatu v každém věku. Jedním z kroků bývá dlouhodobé užívání přírodních doplňků stravy na podporu normálního stavu prostaty, které vás sice nevyléčí z rakoviny, ale mohou obsahovat látky, které mohou optimalizovat riziko. (Patří mezi ně například lykopen.)

Při problémech s nezhoubně zvětšenou prostatou také mohou ulevit bylinky na prostatu a na močové cesty. Ve složení doplňku stravy tedy kromě lykopenu hledejte i saw palmetto, slivoň africkou, kopřivu dvoudomou, vrbovku malokvětou a zinek.

Kombinace těchto bylinek může přispět k méně častému močení a k jednoduššímu vyprázdnění měchýře.

Uniprosta

Unikátní kombinace 8 účinných látek pro zdravou prostatu a močové cesty

Cena od 333 Kč za balení až na 2 měsíce.

VYZKOUŠET Uniprosta