Zbytnělá prostata – nejčastější příznaky a jak na prevenci

Všichni muži, dokonce i ti, kteří si to neuvědomují, mají ve svém těle žlázu, které se říká prostata. Ačkoliv je důležitou součástí reprodukčního ústrojí, v místě pod močovým měchýřem jí prochází močová trubice. Pokud tedy dojde ke zbytnění prostaty, může vám způsobit řadu nečekaných potíží. Co s tím?

Buďme k sobě naprosto upřímní. Hodiny biologie ve škole nám mnohdy nedaly komplexní představu o tom, jak funguje lidské tělo. Natož, aby se učitelé nějak detailněji zabývali podrobnějším vysvětlením odlišností mužského a ženského reprodukčního a močového ústrojí. (Pokud vás učil někdo kdo to bral vážně, jste šťastná výjimka potvrzující pravidlo.)

Z toho důvodu neovládáme znalost lidského těla tak, jak by bylo potřeba. Což se může v budoucnosti vymstít, protože svou neznalostí můžeme urychlit nástup některých nepříjemných problémů. Případně je nedovedeme správně identifikovat a tím pádem je efektivně řešit.

Jelikož s mužským reprodukčním zdravím významně souvisí stav prostaty, podíváme se na to, co přesně se děje, když se samovolně zvětší. Také se zkusíme zaměřit na to, jaké kroky lze podniknout ve snaze tomuto jevu předcházet.

Unikátní kombinace 8 účinných látek pro zdravou prostatu a močové cesty

VYZKOUŠET UNIPROSTA®

Co je to zbytnělá prostata?

Zbytnělá, nebo také nezhoubně zvětšená prostata, je stav, který nevychází z rakovinotvorného bujení. Prostata se každopádně zvětší, takže může působit problémy s močením. (Může totiž dojít k tomu, že se močová trubice v daném místě zúží a tím pádem nevede optimálně silný proud.) 

zbytnělá prostata příznaky

Ačkoliv s tímto problémem nemusí bojovat všichni muži, poměrně často se s ním setkáváme po překonání 40. roku života. Z toho důvodu by se měli muži naučit pravidelně docházet na kontroly k urologovi, který dovede stav prostaty průběžně kontrolovat. Díky tomu dokáže odhalit, zda jsou potíže, které v průběhu dne a noci pociťujete, skutečně způsobené zvětšenou prostatou, nebo závažnějším zdravotním stavem, který vyžaduje neodkladnou a přesně cílenou léčbu.

Mezi rizikové faktory, které mají na zbytnělou prostatu vliv patří vyšší věk, nedostatek fyzické aktivity, rodinná anamnéza nebo nemoc. O zbytnělé prostatě se v tomto ohledu nejvíc hovoří v souvislosti s erektilní dysfunkcí, či s cukrovkou 2. typu.

Nejčastější příznaky zbytnělé prostaty

Zbytnělá prostata má poměrně široký repertoár příznaků. Pokud tedy nebudete ignorovat projevy svého těla, máte poměrně velkou šanci na její rychlé odhalení.

Vodítkem pro vás může být:

  • Akutní nucení jít znenadání močit
  • Neschopnost začít močit
  • Slabý proud moči
  • Neschopnost kvalitně vyprázdnit močový měchýř
  • Bolest při močení, nebo při ejakulaci
  • Změna barvy a vůně moči
  • Noční močení
  • Přerušovaný proud moči

Aby to bylo ale trochu komplikovanější, pravdou je, že tyto příznaky mohou znamenat i něco mnohem vážnějšího. Podobně se může projevovat například zánět prostaty, nebo dokonce nebezpečná rakovina prostaty. Proto se nenechte ukolébat falešným pocitem bezpečí a dbejte na pravidelnou prevenci. Sebediagnostika by se vám nemusela ani trochu vyplatit.

zbytnělá prostata prevence

Prevence zbytnělé prostaty

I když nemůžeme všem věcem v životě zabránit, můžeme se alespoň pokusit o minimalizaci komplikací v budoucnu. Ačkoliv se budeme opakovat, v první řadě byste měli pravidelně docházet na kontrolu k urologovi. Díky tomu budete mít skvělý přehled o svém zdravotním stavu.

Dále můžete zkusit:

Jelikož se málokdo z nás narodil jako zkušený bylinkář, který má rozsáhlé znalosti o účincích rostlin a jejich optimálních poměrech, vyzkoušejte dlouhodobé užívání doplňku stravy s bylinkami a vitamíny UNIPROSTA® . Kromě toho, že je uživatelsky přívětivý se dá vzít i do práce, či na cesty. Takže ho můžete mít neustále po ruce.

Unikátní kombinace 8 účinných látek pro zdravou prostatu a močové cesty

VYZKOUŠET UNIPROSTA®